Trwa ładowanie...
d44c18m

PGNiG

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Lider rynku paliw płynnych i gazownictwa w Polsce, zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, magazynowaniem oraz dystrybucją tych surowców. Działa również poza granicami kraju, swoje przedstawicielstwa i oddziały ma również w Rosji, Pakistanie, Belgii, na Ukrainie i Białorusi.

Historia

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1976 roku, kiedy połączono Zjednoczenie Przemysłu Naftowego i Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego, tworząc Zjednoczenie Górnictwa Naftowego i Gazowniczego (ZGNiG).

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) powstało w 1982 roku jako struktura wielozakładowa. Spółką akcyjną stało się w 1996 roku, należało wtedy w 100 proc. do skarbu państwa, który z czasem sprzedał część akcji PGNiG.

Siedziba

Obecna siedziba główna PGNiG mieści się w Warszawie przy ul. Kasprzaka 25. Przedsiębiorstwo ma też swoje oddziały w Sanoku, Zielonej Górze i Odolanowie, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, a Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie.

PGNiG ma swoje przedstawicielstwa w Kijowie, Moskwie, Brukseli i na Białorusi.

Działalność

Działalność PGNiG obejmuje:

  • poszukiwanie i wydobycie węglowodorów (analiza geologiczna, niezbędne badania, wiercenia i eksploatacja złóż w celu pozyskania gazu ziemnego, helu, ciekłego azotu, propan-butanu czy siarki)
  • obrót gazem ziemnym na rynku krajowym i zagranicznym, a także magazynowanie gotowego produktu;
  • dystrybucję gazu i modernizację siedzi gazowych;
  • wytwarzanie energii elektrycznej, sprężonego powietrza i dystrybucja ciepła, a także wykorzystywanie gazu ziemnego jako paliwa.

Władze

Prezesem spółki PGNiG jest Piotr Woźniak, w zarządzie zasiadają też Maciej Woźniak, Michał Pietrzyk, Radosław Bartosik, Łukasz Kroplewski i Magdalena Zegarska. Na czele rady nadzorczej PGNiG stoi Bartłomiej Nowak.

Wartość

Notowania akcji PGNiG S.A. można znaleźć na giełdzie Papierów Wartościowych od 2005 roku. Skarb państwa posiada 71,88 proc. akcji PGNiG.

d44c18m

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44c18m
d44c18m
d44c18m
d44c18m