PGNiG
Lider rynku paliw płynnych i gazownictwa w Polsce, zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, magazynowaniem oraz dystrybucją tych surowców. Działa również poza granicami kraju, swoje przedstawicielstwa i oddziały ma również w Rosji, Pakistanie, Belgii, na Ukrainie i Białorusi.
Historia
Początki przedsiębiorstwa sięgają 1976 roku, kiedy połączono Zjednoczenie Przemysłu Naftowego i Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego, tworząc Zjednoczenie Górnictwa Naftowego i Gazowniczego (ZGNiG).
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) powstało w 1982 roku jako struktura wielozakładowa. Spółką akcyjną stało się w 1996 roku, należało wtedy w 100 proc. do skarbu państwa, który z czasem sprzedał część akcji PGNiG.
Siedziba
Obecna siedziba główna PGNiG mieści się w Warszawie przy ul. Kasprzaka 25. Przedsiębiorstwo ma też swoje oddziały w Sanoku, Zielonej Górze i Odolanowie, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze mieści się w Jastrzębiu-Zdroju, a Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie.
Działalność
Działalność PGNiG obejmuje:
- poszukiwanie i wydobycie węglowodorów (analiza geologiczna, niezbędne badania, wiercenia i eksploatacja złóż w celu pozyskania gazu ziemnego, helu, ciekłego azotu, propan-butanu czy siarki)
- obrót gazem ziemnym na rynku krajowym i zagranicznym, a także magazynowanie gotowego produktu;
- dystrybucję gazu i modernizację siedzi gazowych;
- wytwarzanie energii elektrycznej, sprężonego powietrza i dystrybucja ciepła, a także wykorzystywanie gazu ziemnego jako paliwa.
Władze
Prezesem spółki PGNiG jest Piotr Woźniak, w zarządzie zasiadają też Maciej Woźniak, Michał Pietrzyk, Radosław Bartosik, Łukasz Kroplewski i Magdalena Zegarska. Na czele rady nadzorczej PGNiG stoi Bartłomiej Nowak.
Wartość
Notowania akcji PGNiG S.A. można znaleźć na giełdzie Papierów Wartościowych od 2005 roku. Skarb państwa posiada 71,88 proc. akcji PGNiG.
Komentarze