WAŻNE
TERAZ

Czekali na to 38 lat! Górnik z pucharem

Gdańsk/ Bursztyn coraz tańszy

Cena bursztynu spadła i zapewne surowiec nadal będzie tanieć - uważają przedstawiciele branży bursztynniczej. Ich zdaniem to m.in. efekt nasycenia chińskiego rynku jantarem.

W Gdańsku do soboty potrwa - uważana za najważniejszą na świecie - wystawa bursztynu oraz największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej - 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Kilogram pojedynczych bryłek bałtyckiego bursztynu o wadze od 10 do 20 gram (to typowa klasa produkcyjna) - jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - na początku marca kosztował od 700 do 900 euro. Rok temu - ponad 1,5 tys. euro.

Dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku Michał Kosior powiedział PAP, że przez ostatnie 5-6 lat cena bursztynu znacząco rosła, nawet o ok. 20-30 proc. rok do roku.

"Pierwszy spadek odnotowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, a teraz zanotowaliśmy kolejne obniżenie cen" - dodał. Tłumaczy to przede wszystkim zmianą rynku. "Rynek chiński jest nasycony bursztynem" - podał jako pierwszą przyczynę spadku cen.

Zwrócił uwagę, że w minionych latach popyt na bursztyn wynikał też z powstawania wielu sklepów z biżuterią z tym surowcem. Jako przyczynę spadku cen podał też to, że Chińczycy zaczęli sami produkować biżuterię z bursztynem.

Kosior ocenił, że spadek cen "rodzi pozytywne perspektywy, bo bursztyn był za drogi". Wyraził nadzieję, że "teraz bursztynem ponownie zainteresują się te rynki, dla których poprzednie ceny były za wysokie, czyli USA i kraje Europy Zachodniej".

Marzena Leś, dyrektor eksportu spółki S&A w Gdyni (jedna z najbardziej znanych firm z branży biżuteryjnej wykorzystującej bursztyn) uważa, że spadek cen surowca spowodowała większą dostępność bursztynu. "Efektem tego jest ponowne otwieranie się rynków amerykańskiego i europejskiego na bursztyn. (...) Wcześniejsze wysokie ceny utrudniały sprzedaż (bursztynu - PAP) na rynkach poza Chinami, Azją" - dodała. Zwróciła uwagę, że obniżenie cen surowca "jest tak naprawdę ich urealnieniem, ponieważ wcześniejsze wysokie ceny nie były adekwatne do rynkowych, a wywołał je wysoki popyt na rynku chińskim".

Oceniła, że ceny surowca spadły o ok. 20-30 proc.

Dyrektor projektu Amberif Ewa Rachoń poinformowała, że w tym roku targi odwiedza kilkakrotnie mniej Chińczyków niż jeszcze kilka lat temu. "Około półtora roku temu Chińczycy przejęli znaczną część dostaw surowca z Kaliningradu i Ukrainy () i zaspokajają większość potrzeb swojego rynku własną produkcją" - wyjaśniła. Zaznaczyła, że w Chinach nadal jest ogromne zainteresowanie bursztynem.

Podczas targów nowe wzory i trendy w biżuterii prezentuje ponad 470 wystawców z 18 krajów. Organizatorzy Międzynarodowe Targi Gdańskie, spodziewają się ponad 7 tys. gości z całego świata. Wśród zwiedzających, po raz pierwszy od kilku lat, nie dominują Chińczycy.

Amberif są przeznaczone wyłącznie dla branży, np. właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni, muzeów i galerii sztuki. Od 2009 r., zgodnie z decyzją wystawców, impreza jest zamknięta dla publiczności, głównie ze względów bezpieczeństwa. W Gdańsku we wrześniu każdego roku organizowane są także międzynarodowe targi bursztynu Ambermart - ta impreza jest otwarta dla publiczności.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
16 jezior i 4 kąpieliska. Miasto wojewódzkie szykuje się na turystów
16 jezior i 4 kąpieliska. Miasto wojewódzkie szykuje się na turystów
Policja czy wojsko? Porównaliśmy zarobki na start w służbach
Policja czy wojsko? Porównaliśmy zarobki na start w służbach
Fala oszustw. Przekręty są coraz bardziej wyrafinowane
Fala oszustw. Przekręty są coraz bardziej wyrafinowane
Nowe lokomotywy dla PKP Intercity. Oto kto wygrał przetarg
Nowe lokomotywy dla PKP Intercity. Oto kto wygrał przetarg
90 błysków to bardzo poważne zagrożenie. Ruszył system na jeziorach
90 błysków to bardzo poważne zagrożenie. Ruszył system na jeziorach
Zrobisz to na działce, więcej na nią nie wejdziesz. Bolesne sankcje
Zrobisz to na działce, więcej na nią nie wejdziesz. Bolesne sankcje
Masło już nie straszy. Eksperci o naturze fenomenu
Masło już nie straszy. Eksperci o naturze fenomenu
W tym roku to ma być hit. Polacy kupują dzieciom na pierwszą komunię
W tym roku to ma być hit. Polacy kupują dzieciom na pierwszą komunię
Pieniądze na pociechy. Oto wsparcie dla rodziców w Polsce
Pieniądze na pociechy. Oto wsparcie dla rodziców w Polsce
UE inwestuje miliardy w drogi i kolej. Czym jest TEN-T?
UE inwestuje miliardy w drogi i kolej. Czym jest TEN-T?
Miliardy na rozwój Polski. To największy krajowy program w UE
Miliardy na rozwój Polski. To największy krajowy program w UE
Które państwa korzystają z Funduszu Spójności? Oto lista
Które państwa korzystają z Funduszu Spójności? Oto lista
MOŻE JESZCZE JEDEN ARTYKUŁ? ZOBACZ CO POLECAMY