Trwa ładowanie...

Geotermia kosztowniejsza od gazu łupkowego

Wyniki wierceń geotermalnych w Polsce nie są obiecujące – wiążą się z wysokimi kosztami i dużym ryzykiem. Zdaniem Piotra Woźniaka, Głównego Geologa Kraju, jest ono o 30 proc. wyższe niż przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Mimo to istnieją już instalacje wykorzystujące z sukcesem zasoby wód geotermalnych.

Geotermia kosztowniejsza od gazu łupkowegoFot: AFP/Robert Nickelsberg
d388wfn
d388wfn

– Wyniki wierceń nie są zbyt zachęcające. Niektóre są niesłychanie interesujące, ale jest ich zdecydowana mniejszość – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Woźniak, wiceminister środowiska.

Wyjaśnia, że dwa lata temu resort środowiska uruchomił program dofinansowujący wiercenia w poszukiwaniu wód geotermalnych.

– Dofinansowanie było dosyć poważne, bo od 50 do 70 proc. kosztów, które są czasem bardzo wysokie. Wyniki tego programu nie są specjalnie zachęcające – uważa Piotr Woźniak.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, dr Beata Kępińska, informuje, że koszt wiercenia do głębokości 2-3 km wynosi od kilkunastu do nawet 30 mln zł. W zależności m.in. od układu geologicznego.

d388wfn

– Początkowe nakłady finansowe na tego typu inwestycje są wysokie, szybko się jednak zwracają, ponieważ eksploatacja instalacji geotermalnych nie jest kosztowna – wyjaśnia dr Beata Kępińska.

Z kolei ceny zakupu energii cieplnej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych i ciepłowni geotermalnych są porównywalne.

– Jest kilka przykładów, w których prywatni przedsiębiorcy, bez jakiegokolwiek lewarowania pieniędzmi publicznymi, odwiercili i uruchomili instalację geotermalną. Używają jej do ogrzewania mieszkań, do zabiegów agrotechnicznych, do aqua parków i basenów. To działa znakomicie – przyznaje wiceminister.

W Polsce funkcjonuje pięć instalacji eksploatujących dla celów ciepłowniczych wody termalne o temperaturach powyżej 40°C (m.in. na obszarze Podhala).

d388wfn

Dr Beata Kępińska zwraca uwagę, że przy okazji wykonywania wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego, można zbierać pomiary temperatur. Dzięki temu lepiej zostanie skonstruowana geotermalna mapa Polski.

W Polsce z geotermii można uzyskać około 4 mln t.p.u. rocznie (1 tona paliwa umownego = 1 tona węgla wysokokalorycznego). Przewaga wód o temperaturze do 80°C ogranicza ich wykorzystanie głównie w ciepłownictwie.

d388wfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d388wfn