Godło do zmiany? Petycja trafiła do prezydenta
Na biurku prezydenta Andrzeja Dudy pojawiło się pismo dotyczące zmiany godła Polski. Teraz od jego decyzji będzie zależało, czy polski orzełek zyska nowy wygląd. Co miałoby się zmienić?
Do Pałacu Prezydenckiego wpłynęła petycja obywatelska autorstwa Bartosza Wałęgi, która zakłada zmianę godła — informuje "Fakt". Według wniosku miałaby się zmienić korona, jaką posiada polski orzeł.
W 2025 r. minie dokładnie 1000 lat od koronowania Bolesława Chrobrego na Króla Polski i powstania Królestwa Polskiego. Będzie to doskonała okazja, żeby przypomnieć światu, że polska państwowość nie zaczęła się 100 lat temu, ale 1000 lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
Zgodnie z przepisami, rozpatrywaniem petycji skierowanych do prezydenta zajmuje się Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów. "Fakt" dodaje, że taka zmiana kosztowałaby miliony złotych. "Gdyby prezydent zmienił wygląd orzełka w godle, trzeba by zmienić wszystkie urzędowe tablice i pieczęcie" - czytamy.
Zmian w godle domagało się także Ministerstwo Kultury
Jak się okazuje, to nie jest pierwsza próba zmiany w godle Polski, gdyż o to zabiegało w 2021 roku Ministerstwo Kultury. Jak pisała wówczas "Rzeczpospolita", rząd planował nanieść zgodne z heraldyką poprawki do godła. Orzeł miał przejść lifting. Korona powinna mieć prześwity, a zamiast złotych szponów ptaka, ten miałby mieć ozłocone całe nogi, aż do linii upierzenia.
Projekt jednak przepadł, ale nie porzucono planów zmian w polskim godle.
Zgodnie z rozporządzeniem z 2022 roku rząd dokonał zmiany wyglądu orła, który jest używany na oficjalnych stronach, dokumentach i innych materiałach centralnych urzędów, w tym Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Główną zmianą rzucającą się w oczy są złote nogi do linii upierzenia, a nie wyłącznie szpony, jak w przypadku orła z ustawy.
Inny jest rysunek korony i piór na piersi orła, pięciolistne rozety na skrzydłach zastąpiono trójliściem, zaś same skrzydła stały się lustrzanymi odbiciami. Wprowadzono też zmiany w rysunku dzioba i oka – wskazywał projektant graficzny Andrzej Ludwik Włoszczyński.