Trwa ładowanie...

Godziny pracy sklepów w Wigilię

Większość dużych sieci sklepów skróci godziny pracy swoich placówek w Wigilię. Będą one czynne najwyżej do godziny 16. Później pozostaną już tylko małe, lokalne sklepiki, gdzie rolę sprzedawców najczęściej pełnią sami właściciele

Share
Godziny pracy sklepów w WigilięŹródło: © FreeProd - Fotolia.com
d2uqdza

Większość dużych sieci sklepów skróci godziny pracy swoich placówek w Wigilię. Będą one czynne najwyżej do godziny 16. Później pozostaną już tylko małe, lokalne sklepiki, gdzie rolę sprzedawców najczęściej pełnią sami właściciele.

Krótsze godziny otwarcia mają umożliwić pracownikom wcześniejszy powrót do domu i możliwość spędzenia tego szczególnego dnia z najbliższymi, a nie za sklepową ladą. Część sklepów będzie pracować do 14, niektóre do 15, a tylko w jednym przypadku do 16. Zobaczmy, w jakich godzinach będą w dniu 24 grudnia 2013 otwarte najpopularniejsze ”sieciówki”.

Biedronka

Sieć sklepów Biedronka w całej Polsce będzie czynna w godzinach od 7 rano do 14. Zgodnie z komunikatem spółki ma to na celu umożliwienie pracownikom przygotowania i spędzenia tradycyjnego wieczoru wigilijnego, a jednocześnie zapewnienie klientom okazji do dokonania ostatnich przedświątecznych zakupów.

d2uqdza

Lidl
Sklepy Lidl będą, wzorem lat ubiegłych, w Wigilię otwarte do godz. 14. Jak informuje biuro prasowe firmy: „dzięki temu pracownicy będą mogli spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do swoich domów i spędzić czas przygotowując się na ten szczególny wieczór”.

Kaufland

W przypadku sklepów Kaufland obowiązywać będą takie same godziny pracy, jak w Biedronce tj. 7-14.

Tesco

Sklepy Tesco będą czynne do godz. 14. Godzina rozpoczęcia pracy zależna zaś jest od konkretnej placówki.
Polecamy: Jak wygląda życie po wygraniu na loterii?

Netto

Podobnie, jak w przypadku Kauflandu i Biedronki, sklepy Netto będą otwarte w godzinach od 7 do 14.

d2uqdza

Real

Sklepy i hipermarkety sieci Real będą w dniu 24 grudnia czynne o godzinę dłużej niż w/w placówki, do godz. 15

Carrefour

Do godziny 15 będą w Wigilię czynne także sklepy sieci Carrefour. W przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express, decyzje odnośnie godzin otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym podejmą bezpośrednio ich właściciele.

Polomarket

W Wigilię czas pracy sklepów tej sieci został skrócony i tego dnia będą one czynne do godz. 15.

Piotr i Paweł

W sklepach Piotr i Paweł w całej Polsce będzie można zrobić zakupy do godz. 15.

d2uqdza

Auchan

Najdłużej w Wigilię pracują hipermarkety Auchan, które będą czynne do godz. 16. Drzwi dla klientów otworzą się zaś tego dnia o 8 rano.
Krótsze godziny pracy w Wigilię nie dotyczą tylko marketów. Wcześniej zamkniętych zostanie również wiele centrów handlowych. W Trójmieście większość z nich będzie pracować do 15, a w mieszczącym się w Gdańsku-Wrzeszczu Manhattanie nawet o godzinę krócej.

W sklepach franczyzowych m.in. Żabce, Freshmarkecie, ODiDO czy wspomnianym już Carrefour Express godziny pracy ustalają właściciele. Niewykluczone, że wiele osób będzie właśnie w nich dokonywać ostatnich sprawunków.

Zamknięcie sklepów o 14 lub 15 nie oznacza, że pracownicy już o tej godzinie będą mogli udać się do domów. Po wyjściu klientów muszą bowiem wykonać swoje codzienne obowiązki niezwiązane z obsługiwaniem kupujących m.in. rozliczyć dzienny utarg, posprzątać sklep czy dokonać zwrotów towaru. Najpóźniej swoją pracę skończą z reguły kierownicy zmian.

Jak widać większość dużych sklepów przychyliła się do apeli związków zawodowych i skróciła godziny otwarcia w Wigilię. Solidarność w liście otwartym do pracodawców apelowała o to, by były one czynne najwyżej do godziny 14. Przewodniczący związku Piotr Duda podkreślił, że 24 grudnia jest dniem szczególnym dla Polaków i nazwał pracę po południu w tym dniu „złym obyczajem”.
OPZZ nie wskazywało konkretnej godziny zamknięcia sklepów. Związek zwrócił się jednak do pracodawców z apelem, aby skrócić czas pracy „wszędzie tam, gdzie jest to możliwe”. Zaznaczono przy tym istotną rolę utrzymania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

W dni świąteczne 25-26 grudnia, zgodnie z obowiązującym prawem, sklepy muszą być zamknięte. Otwarte mogą być tylko te, w których za ladą staną właściciele lub osoby zatrudnione w innej formie niż umowa o pracę. Ich bowiem nie dotyczą przepisy o zakazie pracy w święta.

KK,JK,WP.PL

d2uqdza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uqdza