Trwa ładowanie...
d1lb7di

Tesco

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Tesco to brytyjska sieć handlowa sklepów, supermarketów i hipermarketów oraz stacji benzynowych o charakterze międzynarodowym. Początkowo w sklepach Tesco można było nabyć jedynie żywność, jednak z czasem sieć rozszerzyła asortyment o artykuły przemysłowe, odzież, elektronikę, a nawet samochody.

Historia, założyciele

Historia Tesco ma polski akcent, podobnie jak wiele innych brytyjskich biznesów. Założyciel sieci Tesco, Jack Cohen, był synem Polaka. Targ na East Endzie był miejscem, gdzie Cohen nawiązał pierwsze kontakty handlowe już w 1919 roku, gdzie trudnił się sprzedażą nadwyżek wojskowych produktów żywnościowych.

W 1924 roku funkcjonowały już sklepy spożywcze Tesco. Tesco to połączenie pierwszych liter spółki sprzedającej herbatę T.E. Stockwel, od której ładunek tego towaru odkupił Cohen oraz pierwszych liter jego nazwiska.

Pierwszy sklep samoobsługowy Tesco powstał w 1948 roku w St Albans i działa do dzisiaj. Z kolei pierwszy supermarket otwarto w 1956 roku w Maldon, z kolei pierwszy hipermarket Tesco działał już w 1956 roku w 1968 roku w Crawley. Pierwszy sklep wielkopowierzchniowy Tesco w Polsce został otwarty w 1998 roku we Wrocławiu.

Działalność

Kluczowym założeniem funkcjonowania sieci hipermarketów Tesco jest najniższa możliwa cena w porównaniu do innych marketów oraz sprzedaż detaliczna w zwiększonych ilościach, na podstawie najkorzystniejszych promocji.

Jednym z wyróżników Tesco na tle podobnych sieci jest jeden z najstarszych i najbardziej rozwiniętych programów lojalnościowych tzw. Tesco Clubcard, który działał w Wielkiej Brytanii od 1995 roku, a w Polsce uruchomiono go w 2009 roku. System tego programu pozwala odebrać 1 punkt na karcie lojalnościowej za każde wydane w sklepie 2 zł. Cztery razy w roku użytkownicy Tesco Clubcard otrzymują korzystne kupony rabatowe na towary, które najchętniej nabywają oraz kupony o wartości przeliczalnej na gotówkę, w wysokości stosownej do zebranych punktów.

Tesco było pierwszą tego rodzaju firmą, która zaoferowała swoim klienta opcje dostawy towarów do domu, co działa dotychczas. Opcja dostawy jest dostępna w wybranych krajach, w tym w Polsce.

W 2017 roku sieć dołączyła do grupy Greenpeace Detox Campaign, dzięki decyzji o zwiększeniu poziomu ekologicznosci własnej marki odzieżowej F&F.

Liczba placówek

Jeszcze 15 lat temu Tesco dysponowało ponad 2 tys. sklepów na całym świecie, w tym nawet w Malezji i na Tajwanie. Obecnie wliczając wszystkie placówki na świecie działa 6800 placówek Tesco. W Polsce sieć Tesco dysponuje 450 sklepami, które są zaopatrywane przez trzy centra dystrybucyjne Tesco zlokalizowane w miejscowościach Teresin, Gliwice i Komorniki.

Spółka Tesco

Tesco jest obecnie spółką akcyjną, o szacowanych rocznych przychodach w granicy 55 mld funtów. Siedzibą spółki jest Cheshunt w Wielkiej Brytanii. Sieć Tesco trudni się również sprzedażą benzyny na przysklepowych stacjach.

W 2015 roku obligacje Tesco określono jako obarczone dużym ryzykiem inwestycyjnym, w związku z czym obniżył się rating kredytowy.

d1lb7di

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb7di
d1lb7di
d1lb7di
d1lb7di