Trwa ładowanie...
Parkiet
Gospodarka

Gorące dwa tygodnie w sprawie dywidend

Najbliższe dni upłyną resortowi skarbu na przygotowaniach do walnych zgromadzeń. Zespoły dywidendowe mają powiedzieć, ile z zysku każdej spółki można wypłacić.
Share
Gorące dwa tygodnie w sprawie dywidend
Źródło: Jupiterimages
d2hzy3k

Zespoły dywidendowe działające w Ministerstwie Skarbu Państwa mają pełne ręce roboty. Przed walnymi zgromadzeniami spółek, w których rząd ma udziały, muszą zarekomendować, jaką część zysku powinny wypłacić. _ W wypadku większości spółek, w których nie było jeszcze WZA, takie prace jeszcze trwają _- dowiedzieliśmy się w ministerstwie. MSP, naciskane przez resort finansów, szuka każdej złotówki, która mogłaby zasilić budżet. W budżecie zapisano plan na poziomie 2,87 mld zł. Teraz mówi się o konieczności zebrania ze spółek nawet 5–6 mld zł.

*Jest jeszcze trochę czasu *

W skład każdego zespołu dywidendowego wchodzą trzy osoby: naczelnik wydziału nadzorującego w resorcie daną spółkę oraz dwóch pracowników merytorycznych. Zespoły, na podstawie sprawozdań finansowych za 2008 r., rekomendacji zarządów i opinii rad nadzorczych, przygotowują notatki dla poszczególnych ministrów. Ich treść jest dla przedstawicieli MSP podstawą do głosowania na walnych zgromadzeniach.

d2hzy3k

Zgodnie z niepisaną tradycją w większości najważniejszych państwowych spółek odbywają się one 30 czerwca. To ostateczny dopuszczalny prawnie termin. Tego dnia odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP. Chociaż zarząd banku zarekomendował wypłatę całego zysku z 2008 r., to MSP deklaruje, że zespół dywidendowy jeszcze analizuje sytuację.30 czerwca odbędzie się walne spółki Enea. Może ona wypłacić nawet ponad połowę ubiegłorocznego zysku, który wyniósł 200 mln zł netto. Na koniec miesiąca zaplanowano też WZA takich ważnych spółek jak GPW, PZU i Polska Grupa Energetyczna.

*W miedzi już wiadomo *

Pracę zakończył zespół dywidendowy w KGHM. Walne miedziowego koncernu odbędzie się jutro. Z 2,92 mld zł zysku zarząd zarekomendował wypłatę 1,43 mld zł (pierwotnie chciał zatrzymać zysk w spółce). Oczekiwania SP są zbliżone do tej kwoty.

Gdzie są konfitury

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
KDPW nie wypłacał dotychczas dywidendy. Jednak trwają już prace nad przepisami, które zniosą blokadę dzielenia się zyskiem. Dzięki temu do budżetu trafić może dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych.

d2hzy3k

*Giełda Papierów Wartościowych *
GPW, tak samo jak Krajowy Depozyt, kumulowała zyski w poprzednich latach. Trwają przymiarki do przyjęcia przepisów, które to zmienią. Na kontach GPW jest ponad 500 mln zł.

*PKO BP *
Nadal nie wiadomo, na jakim poziomie ukształtuje się dywidenda wypłacona przez bank. Na propozycję zarządu, aby wypłacić całe 2,88 mld zł, krytycznie zareagowały NBP oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Resort skarbu mówi, że wypłata dywidendy będzie uzależniona od dokapitalizowania PKO BP, które ma nastąpić w tym roku.

Justyna Piszczatowska
Parkiet

d2hzy3k

Podziel się opinią

Share
d2hzy3k
d2hzy3k