Trwa ładowanie...
d2vb1je

PKO BP

Najnowsze informacje
WP
Źródło: WP, fot: Bartosz Wawryszuk

PKO BP (czyli Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski) to największy bank uniwersalny w Polsce.

Historia

W 1919 roku utworzona została Pocztowa Kasa Oszczędnościowa, której podstawowym celem było wprowadzenie do obiegu po I wojnie światowej polskiego złotego. Kasa funkcjonowała jako instytucja państwowa, ale z czasem utworzono dodatkowo Bank Polska Kasa Opieki jako spółkę akcyjną, który obecnie funkcjonuje jako Pekao S.A.

W czasie II wojny światowej Pocztowa Kasa Oszczędnościowa zawiesiła działalność, a w 1949 roku zostałą przekształcona w Powszechną Kasę Oszczędności. PKO wprowadził rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

W 1975 roku została włączona do struktury Narodowego Banku Polskiego, jednak z zachowaniem tożsamości banku. W 1988 roku wydzielono ją z NBP. W 1991 roku po raz pierwszy użyto oficjalnie nazwy Powszechna Kasa Oszczędności – Bank Państwowy (PKO BP). W 2000 roku Bank przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W latach 2010-2015 wprowadzono nowy model płatności mobilnych (IKO), a następnie na tej bazie uruchomiono system BLIK.

W 2010 roku PKO BP bezskutecznie próbował przejąć Bank Zachodni WBK, a w 2014 połączył się z Nordea Bank Polska SA. W 2015 roku otwarto we Frankfurcie niemiecki oddział korporacyjny - PKO Bank Polski Niederlassung Deutschland, a w 2017 w Pradze czeski - PKO Bank Polski, Czech Branch.

Właściciel

PKO BP jest spółką akcyjną. Większość akcji należy do:

  • Skarbu Państwa - 29,43% akcji,
  • Nationale-Nederlanden OFE - 9,66% akcji,
  • OFE Aviva BZ WBK - 7% akcji. Pozostałe akcje należą do funduszy inwestycyjnych i indywidualnych inwestorów giełdowych. Od 2009 roku prezesem PKO BP jest Zbigniew Jagiełło. W 2017 roku został wybrany na kolejną kadencję.

Działalność

PKO BP S.A. jest uniwersalnym bankiem depozytowo-kredytowym, co oznacza, że jego działalność nie jest sprofilowana ani wyspecjalizowana. Zajmuje się większością czynności bankowych. Obsługuje osoby fizyczne, prawne i inne podmioty.

Do jednostek zależnych PKO Banku Polskiego S.A. należą m.in.:

  • PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. – zarządza funduszami inwestycyjnymi,
  • PKO BP BANKOWY PTE S.A. – zajmuje się funduszami emerytalnymi,
  • PKO Leasing S.A. – oferuje wszystkie rodzaje leasingu,
  • PKO BP Finat Sp. z o.o. - świadczy kompleksowe usługi firmom finansowym,
  • KREDOBANK S.A. Finance AB – największy bank w Ukrainie Zachodniej,
  • PKO Bank Hipoteczny S.A. - specjalizuje się w kredytach hipotecznych dla indywidualnych klientów. Uzupełniają one ofertę banku.

Z PKO Bankiem Polskim S.A. są stowarzyszone takie jednostki jak: Bank Pocztowy SA, „Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych” Sp. z o.o. i FERRUM SA.

Liczba placówek

Bank PKO BP S.A. ma 1220 oddziałów, w tym:

  • 1 180 detalicznych,
  • 40 korporacyjnych. Dodatkowo posiada 790 agencji. Na terenie Polski obsługuje 3 213 bankomatów i 941 wpłatomatów.

Wartość

Wartość aktywów PKO Banku Polskiego S.A. w drugim kwartale 2017 roku to 286,4 miliarda złotych. Zysk netto z tego okresu wyniósł 857 milionów złotych.

d2vb1je

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vb1je
d2vb1je
d2vb1je
d2vb1je