Trwa ładowanie...
ycipk-3700jg

Górnicy stracą część przywilejów

Do 2020 roku Kompania Węglowa zamierza przeprowadzić restrukturyzację kopalń. Chce odebrać cześć przywilejów górniczych. Zniknąć mają dopłaty na pomoce szkolne dla dzieci, dopłaty do biletów komunikacyjnych. Oberwie się też emerytom. Od 2016 ma zostać zniesiony deputat węglowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Górnicy stracą część przywilejów
(Fakt, Fot: Michał Legierski)
ycipk-3700jg

Kompania Węglowa chce zlikwidować niektóre przywileje dla górników. Zniknąć miałby dopłaty na pomoce szkole. To 300 zł wypłacane górnikowi za każde dziecko, które uczy się i nie ukończyło 27 lat. Ponadto ograniczona ma zostać dopłata do biletów komunikacyjnych. W przypadku czteroosobowej rodziny, gdzie dzieci się uczą to 360 zł na rok. Do 2016 roku zniesiony miałby zostać deputat węglowy dla emerytów. Teraz przysługuje im 3 tony węgla na rok. To jakieś 2 tys. zł.

Górnicy boją się zwolnień. Z pracą pożegnać się może 1020 pracowników administracji. Są obawy, że pociągną oni za sobą pracowników dołowych. - Zarząd twierdzi, że pracownicy dołowi mają zagwarantowaną pracę do 2015 roku. Ale co dalej? Jeżeli dziś zwalniamy tysiące osób z administracji to równie dobrze w 2016 roku może przyjść i powiedzieć, że trzeba zwolnić 5 tys. górników - mówi Mariusz Wakuła, przewodniczący Związków Zawodowych „Kadra” w KWK Bobrek-Centrum.

Program restrukturyzacji zakłada też ograniczenie przyjęć w kopalniach do 2020 roku. Na zatrudnienie będą mogli liczyć jedynie absolwenci szkół górniczych. Łączone będą kopalnie. Z 15 ma zostać 8. Od 1 kwietnia 2014 r., połączone zostałby kopalnie Bobrek-Centrum i Piekary, trzy kopalnie z Rudy Śląskiej: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój, kopalnie Piast i Brzeszcze, Ziemowit i Bolesław Śmiały, Marcel i Rydułtowy-Anna, a także Chwałowice i Jankowice. Zmniejszy się tym samym liczba ścian wydobywczych z 54 do 35. Związkowcy, którzy tworzą Radę Pracowniczą dostaną 29 listopada pełny program restrukturyzacji Kopani Węglowej. Będą mieli 45 dni na jego przeanalizowanie i zmianę.
Przeczytaj także:

ycipk-3700jg

Przebudują dworzec PKS w Katowicach

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3700jg

ycipk-3700jg
ycipk-3700jg