Trwa ładowanie...

Górnicy stracą część przywilejów

Do 2020 roku Kompania Węglowa zamierza przeprowadzić restrukturyzację kopalń. Chce odebrać cześć przywilejów górniczych. Zniknąć mają dopłaty na pomoce szkolne dla dzieci, dopłaty do biletów komunikacyjnych. Oberwie się też emerytom. Od 2016 ma zostać zniesiony deputat węglowy.

Share
Górnicy stracą część przywilejów
Źródło: Fakt, Fot: Michał Legierski
d2exixp

Kompania Węglowa chce zlikwidować niektóre przywileje dla górników. Zniknąć miałby dopłaty na pomoce szkole. To 300 zł wypłacane górnikowi za każde dziecko, które uczy się i nie ukończyło 27 lat. Ponadto ograniczona ma zostać dopłata do biletów komunikacyjnych. W przypadku czteroosobowej rodziny, gdzie dzieci się uczą to 360 zł na rok. Do 2016 roku zniesiony miałby zostać deputat węglowy dla emerytów. Teraz przysługuje im 3 tony węgla na rok. To jakieś 2 tys. zł.

Górnicy boją się zwolnień. Z pracą pożegnać się może 1020 pracowników administracji. Są obawy, że pociągną oni za sobą pracowników dołowych. - Zarząd twierdzi, że pracownicy dołowi mają zagwarantowaną pracę do 2015 roku. Ale co dalej? Jeżeli dziś zwalniamy tysiące osób z administracji to równie dobrze w 2016 roku może przyjść i powiedzieć, że trzeba zwolnić 5 tys. górników - mówi Mariusz Wakuła, przewodniczący Związków Zawodowych „Kadra” w KWK Bobrek-Centrum.

d2exixp

Program restrukturyzacji zakłada też ograniczenie przyjęć w kopalniach do 2020 roku. Na zatrudnienie będą mogli liczyć jedynie absolwenci szkół górniczych. Łączone będą kopalnie. Z 15 ma zostać 8. Od 1 kwietnia 2014 r., połączone zostałby kopalnie Bobrek-Centrum i Piekary, trzy kopalnie z Rudy Śląskiej: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój, kopalnie Piast i Brzeszcze, Ziemowit i Bolesław Śmiały, Marcel i Rydułtowy-Anna, a także Chwałowice i Jankowice. Zmniejszy się tym samym liczba ścian wydobywczych z 54 do 35. Związkowcy, którzy tworzą Radę Pracowniczą dostaną 29 listopada pełny program restrukturyzacji Kopani Węglowej. Będą mieli 45 dni na jego przeanalizowanie i zmianę.
Przeczytaj także:

d2exixp

Podziel się opinią

Share
d2exixp
d2exixp