Kompania Węglowa
Spółka akcyjna działająca w branży górniczej w latach 2003–2016, stanowi największe takie przedsiębiorstwo w Europie. W 2016 roku została przejęta przez Polską Grupę Górniczą.
Historia
Początki Kompanii Węglowej sięgają 1990 roku – powstała wtedy Państwowa Agencja Węgla Kamiennego SA, która zajęła miejsce Wspólnoty Węgla Kamiennego. W 2003 roku nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Kompanię Węglową SA .
Kompania Węglowa przynosiła spore zyski w pierwszej dekadzie XX wieku, a jedyne poważniejsze straty były spowodowane katastrofami górniczymi m.in. w kopalni Halemba w 2006 roku. Na skutek znacznego zmniejszenia się wydobycia węgla w latach 2012 i 2013 (czego powodem były spadające ceny węgla, niska wydajność pracy i zbyt wysokie koszty własne ponoszone przez spółkę) przedsiębiorstwu KW SA zaczęło grozić bankructwo. W kwietniu 2016 roku w ramach restrukturyzacji spółki kopalnie należące do Kompanii Węglowej przejęła Polska Grupa Górnicza (PPG).
Akcjonariat
Głównym akcjonariuszem Kompanii Węglowej był Skarb Państwa, a ostatnim prezesem spółki w dotychczasowym kształcie Leszek Słaboń. Powstała w 2016 roku Polska Grupa Górnicza została wpisana do KRS jako Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i należący do grupy kapitałowej Węglokoks. Prezesem spółki został Tomasz Rogala.
Działalność
Kompania Węglowa działała w branży górniczej i zajmowała się wydobyciem węgla kamiennego (opałowego i energetycznego). W 2009 roku spółka zatrudniała około 60 tys. osób, a jej główna siedziba mieściła się w Katowicach i pozostaje tam do dzisiaj jako siedziba Polskiej Grupy Górniczej.
W ramach Kompanii Węglowej działały kopalnie węgla kamiennego w Gliwicach (Sośnica), Rudzie Śląskiej (Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój), Łaziskach Górnych (Bolesław Śmiały), Bieruniu (Piast), Lędzinach (Ziemowit), Rybniku (Chwałowice, Jankowice), Radlinie (Marcel) i Rydułtowach (Rydułtowy-Anna).
Finanse
Kompania Węglowa należała do największych polskich spółek, w 2009 roku kapitał własny KW SA wynosił 1,42 mld zł. Kapitał zakładowy PGG wynosi 2,6 mld zł.
Komentarze