Gospodarka chińska rusza - wskaźnik PMI od 3 miesięcy powyżej 50 pkt

Według danych ogłoszonych 1 stycznia przez Chińską Federację Logistyki i Zakupów (CFLZ) od 3 miesięcy wskaźnik aktywności finansowej PMI konsekwentnie ustabilizował się na poziomie powyżej 50 pkt., co oznacza odzyskiwanie równowagi przez gospodarkę chińską.

Gospodarka chińska rusza - wskaźnik PMI od 3 miesięcy powyżej 50 pkt
Źródło zdjęć: © AFP

Z wypowiedzi wiceprezesa CFLZ, Cai Jina, wynika, że wzrost PMI na koniec listopada do 50,6 pkt. i utrzymanie tej wartości w grudniu, po październikowych notowaniach na poziomie 50,2 pkt., daje podstawy do pozytywnej oceny zmiany trendu rozwoju gospodarki chińskiej.

Zdaniem Caia, chińska ekonomia pokonała kryzys i nastąpiło lekkie ożywienie, ale nadal bacznie należy obserwować wskaźniki gospodarcze, bowiem niepokojące są nadal 4 składniki wskaźnika PMI, zwłaszcza te dotyczące eksportu. Spadły one o 1 punkt w stosunku do poprzedniego miesiąca, mimo że końcówka roku powinna sprzyjać dobrej koniunkturze w tym zakresie.

Z grudniowych danych wynika, że duże firmy są siłą napędową gospodarki i dla nich wskaźnik PMI utrzymuje się na poziomie powyżej 50 pkt. od czterech miesięcy.

Średnie i małe przedsiębiorstwa poprawiły wprawdzie swoje notowania i w ciągu ostatniego miesiąca wskaźnik wzrósł o 2 punkty, ale nadal jest poniżej 50 pkt., wynosząc średnio 48,1 pkt.

Specjalista z komitetu doradczego przy Radzie Państwa, Zhang Liqun, uważa, że nie ma podstaw do zbytniego optymizmu i nadal kondycja chińskiej gospodarki nie jest dobra. Utrzymanie wskaźnika PMI na wartości z poprzedniego miesiąca jest oznaką słabości, zwłaszcza w zestawieniu z danymi, świadczącymi o spadku nowych zamówień eksportowych.

Elementem pozytywnym, wspierającym rozwój gospodarczy jest zdaniem Zhanga wzrost popytu na rynku wewnętrznym i wzrost inwestycji.

Minister Handlu, Chen Denming, oświadczył w ubiegłym tygodniu, że wzrost obrotów handlu zagranicznego Chin szacowany jest w 2012 r. na 6 proc., co jest znacznie poniżej oczekiwanej przez rząd wartości 10 proc.

Chen oświadczył również, że chińska gospodarka przestawia się ze ścieżki szybkiego rozwoju na wzrost stabilny na poziomie 7 - 8 proc. w skali rocznej.

Chińska gospodarka w 3 kwartale 2012 zanotowała najniższy od 7 kwartałów wskaźnik rozwoju w wysokości 7,4 proc.

W imieniu rządu Cai poinformował, że po przyspieszeniu gospodarczym w czwartym kwartale do 8 proc. szacunkowe tempo wzrostu na koniec 2012 r. spodziewane jest na poziomie 7,8 proc.

Jednocześnie Cai ostrzegł, że niepokojący jest wzrost cen o 2 proc. w grudniu, i o 1,7 proc. w listopadzie 2012 r.

Badania wskaźnika PMI prowadzone przez CFLZ oparte są na ankiecie przeprowadzonej wśród menedżerów odpowiedzialnych za zakupy i inwestycje w ponad 820 firmach z 20 branż.

Równoległe badania indeksu PMI, prowadzone przez bank HSBC wskazują na jeszcze lepszy wynik chińskiej gospodarki - 51,5 pkt., najwyższy od dziewiętnastu miesięcy.

Zdaniem głównego ekonomisty HSBC, Ma Xiaopinga, chińska ekonomia w 2013 r. wzrośnie o 8,6 proc., za sprawą gigantycznych inwestycji w infrastrukturę, poprawy koniunktury na rynku nieruchomości i wzrostu popytu na rynku wewnętrznym.

Mimo ożywienia gospodarczego, słaba koniunktura w USA i Europie osłabia chińską ekonomię i dla jej stabilizacji potrzebna jest stała ingerencja państwa, zwłaszcza w takie dziedziny jak polityka fiskalna i monetarna, dodał Ma.

Wskaźnik PMI jest opracowany przez firmę badawczą Markit Economics i opisuje kondycję sektora przemysłowego. Powstaje on w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzoną wśród kadry kierowniczej przedsiębiorstw krajowych, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, szybkości dostaw oraz wielkości zapasów. Notowanie powyżej 50 punktów oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast poniżej tej wartości jest równoznaczne z pogorszeniem sytuacji. Indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym zmiany produkcji przemysłowej.

Z Pekinu Jacek Wan

Źródło artykułu:PAP
chinypmikoniunktura

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)