Trwa ładowanie...
d36rkg2

Gospodarki pod presją

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury każą spodziewać się pogorszenia warunków gospodarczych w pierwszej połowie tego roku. Czy druga połowa będzie już lepsza? Niekoniecznie.

d36rkg2
d36rkg2

Dalsze hamowanie gospodarek w I połowie tego roku zapowiadają wskaźniki wyprzedzające koniunktury, obliczane przez Organizację Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD). Dotyczą najbardziej rozwiniętych państw świata, w tym Polski, w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy.

Dla inwestorów giełdowych to zła wiadomość. Oznacza duże ryzyko dla optymistycznego scenariusza, którego spełnienia spodziewała się większość z nich. Oczekiwano, że po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej w I połowie tego roku druga jego część będzie znacznie lepsza. Może się jednak okazać, że rzeczywiście dojdzie do poprawy sytuacji gospodarczej, ale nastąpi to z poziomu aktywności ekonomicznej znacznie niższej niż obecna. Może też się zdarzyć, że II połowa 2009 r. przebiegnie pod znakiem stabilizowania się warunków gospodarczych po głębokiej zapaści.

Na giełdach coraz bardziej widoczny jest strach przed tym, co przyniesie przyszłość. Po optymizmie z początku roku prawie nic nie zostało. Indeks WIG po czwartym kolejnym spadku wrócił praktycznie do poziomu z końca 2008 r. Tegoroczny bilans amerykańskiego S&P 500 jest już wyraźnie ujemny.

Krzysztof Stępień

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d36rkg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rkg2