Trwa ładowanie...

Gotówka prosto z kasy

Nie musisz szukać bankomatu swego banku - wystarczy znaleźć sklep lub punkt usługowy z naklejką "Visa cash back". Tam - o czym nie każdy Polak wie - istnieje możliwość wypłacenia w kasie kwoty do 200 zł, przy okazji płatności kartą.

Gotówka prosto z kasyŹródło: Express Ilustrowany
d2lxhk7
d2lxhk7

W województwie śląskim taką usługę świadczą już 1.142 placówki handlowe i usługowe. Jest ich w niektórych miejscowościach - zwłaszcza w niedużych, turystycznych - więcej niż bankomatów.

Usługa wprowadzona w Polsce w 2006 roku, jest dostępna już w blisko 9,5 tys. punktów w całym kraju. W ostatnich tygodniach przybyło miejsc z tą usługą zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych.

d2lxhk7

Visa cash back pozwala na wygodną i bezpieczną wypłatę gotówki w kasie sklepowej podczas płacenia za zakupy kartą. W Polsce - gdzie w wielu miejscowościach wciąż jest za mało bankomatów - usługa ta rozwija się bardzo szybko. Korzystają z niej posiadacze ponad 8 mln debetowych kart Visa wydanych przez 9 instytucji finansowych.

Niezmiernie istotny - szczególnie w okresie wakacyjnym - jest wzrost liczby placówek umożliwiających wypłatę gotówki w mniejszych miastach i miejscowościach. Znajdziemy je nie tylko w handlu, ale też w restauracjach, na stacjach paliw, w hotelach i pensjonatach. W woj. śląskim usługę Visa cash back oferują już 330 sklepy spożywcze, 499 sklepów innych branż, 61 stacji paliw. Co ciekawe, bywają takie miejscowości, gdzie więcej jest punktów z usługą cash back niż bankomatów.

_ Ta usługa jest bardzo przydatna właśnie w mniejszych miejscowościach, w których jest mało bankomatów lub wcale nie są dostępne, szczególnie w tych przyjmujących urlopowiczów na wypoczynek _ - mówi Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

W ośrodkach turystycznych czasem placówek świadczących Visa cash back jest już więcej niż bankomatów - dla przykładu w Sopocie są 32 placówki i 29 bankomatów, w Augustowie 12 placówek i 10 bankomatów, w Zakopanem 39 i 26, w Krynicy 21 i 11, a w Mrągowie 17 i 11. W dużych miastach liczba punktów oferujących usługę Visa cash back znacząco uzupełnienia sieć bankomatów. Na przykład w Gdańsku placówek wypłacających gotówkę przy płaceniu kartą Visa jest 155, a bankomatów 249. W Krakowie - 243 i 420, we Wrocławiu 236 i 354, w Poznaniu 262 i 353, a w Rzeszowie 78, podczas gdy bankomatów jest tam 109.

d2lxhk7

Korzystanie z Visa cash back jest proste - wystarczy, by posiadacz karty tej organizacji, płacąc nią w placówce handlowej lub usługowej oferującej usługę, poinformował kasjera o chęci skorzystania z usługi i podał kwotę wypłaty, jednorazowo do 200 zł.

Jak przy każdej transakcji zawieranej kartą, trzeba będzie ją potwierdzić - kodem PIN lub podpisem zatwierdzając łączną kwotę płatności za zakupione towary i kwotę wypłaty. Na wydruku z terminala wszystkie kwoty: zakupów, wypłaty gotówki i całkowita kwota transakcji są wykazane oddzielnie.

Z usługi Visa cash back można skorzystać niezależnie od kwoty zakupu opłacanego kartą - nie ma znaczenia, czy zakup wyniesie 20 zł czy 230 zł. Warto natomiast pamiętać o swoim dziennym limicie wypłat, ustalonym przez bank - wydawcę karty, gdyż wypłata w ramach Visa cash back może być wliczona w ten limit. Z usługi tej można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia - za każdym razem, gdy płacimy kartą w punktach oznaczonych logo Visa cash back.

Usługa Visa cash back szeroko rozpowszechniła się w niektórych krajach, m.in. w USA, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Równolegle z Polską usługa zaczęła być udostępniana we Włoszech, w 2007 r. została uruchomiona w Czechach.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

d2lxhk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxhk7