Trwa ładowanie...
dbqrdjd

GPW powinna zostać całkowicie sprywatyzowana - debata PAP

04.10. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych powinna zostać całkowicie sprywatyzowana - oceniają uczestnicy debaty na temat przyszłości rynku kapitałowego zorganizowanej...

dbqrdjd
dbqrdjd

04.10. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych powinna zostać całkowicie sprywatyzowana - oceniają uczestnicy debaty na temat przyszłości rynku kapitałowego zorganizowanej przez PAP. Wiceminister skarbu Paweł Tamborski utrzymuje, że nadchodzi czas na dyskusję, w jaki sposób dokończyć proces prywatyzacji spółki.

"Giełda powinna być całkowicie sprywatyzowana. Nie widzę potrzeby, by Skarb Państwa miał pozostawać strategicznym inwestorem GPW. Warto postawić kropkę nad i. Zastanowić się jak prywatyzację przeprowadzić, by centrum decyzyjne było również w Polsce" - powiedział Igor Chalupec, prezes firmy doradczej Icentis, były wiceminister finansów.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski potwierdza, że potrzebne są decyzje w sprawie dalszego etapu prywatyzacji.

"Kilka lat temu, gdy zdecydowano o prywatyzacji, zakładano drugi etap. To się nie zmieniło. Mam wrażenie, że następuje czas dyskusji, w jaki sposób giełdę sprywatyzować" - poinformował.

dbqrdjd

"Dyskusja na temat infrastruktury rynku i nowej organizacji musi być odpowiedzią na to, co się na rynku dzieje. Jesteśmy w momencie, gdy chcielibyśmy rozmowę o przyszłości infrastruktury przeprowadzić" - dodał.

Wiceminister poinformował, że nie będzie to istotny proces z punktu widzenia budżetu prywatyzacyjnego MSP, ale bardzo ważny dla rynku.

"Kwestie natury przychodowej nie są jednak najważniejsze. Ważne, by wypracować przyszły model polskiej infrastruktury" - powiedział.

Dodał, że docelowo skarb państwa nie powinien być akcjonariuszem GPW.

dbqrdjd

Jacek Socha, wiceprezes PwC, ocenia, że pierwszy etap prywatyzacji nie przyniósł przełomu. Zagwarantował jedynie wpływy do budżetu państwa, a samemu rynkowi "wiele nie dał".

Dodał, że gdyby GPW miała szukać partnera do aliansu, powinna zachować autonomię.

"Ważne, by centrum decyzyjne było w kraju. Skoro GPW jest na giełdzie, to powinniśmy dążyć do akcjonariatu rozproszonego, przykładowo, by żaden akcjonariusz nie miał więcej niż 20 proc." - potwierdził prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz. (PAP)

pr/ bg/ morb/ pel/ ana/

dbqrdjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqrdjd