Trwa ładowanie...

Grabowski: 40-proc. cel redukcji emisji CO2 zbyt ambitny

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenia, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku jest zbyt ambitny.

Share
Grabowski: 40-proc. cel redukcji emisji CO2 zbyt ambitnyŹródło: Thinkstockphotos
d4jo4it

- W moim przekonaniu 40 proc. cel redukcji CO2 do 2030 roku jest zbyt ambitny i dla naszej energetyki w szczególności w obecnym stanie bardzo trudny - powiedział Grabowski w piątek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dodał, że w europejskiej dyskusji nad kształtem polityki klimatycznej pojawiają się nowe pojęcia, jak konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw. - Na tych pojęciach i my budujemy nasze stanowisko negocjacyjne. Stanowisko, które będzie realistyczne i będzie brać pod uwagę polskie interesy - powiedział minister.

Poinformował, że Polska będzie opierać swoje stanowisko na kilku argumentach. - Po pierwsze, mamy model, który wykorzystujemy do badania kosztów i korzyści wynikających z propozycji Komisji. Nasze stanowisko negocjacyjne na podstawie tych analiz będziemy gotowi przedstawić w najbliższych tygodniach, a może i dniach - powiedział Grabowski.

d4jo4it

- Po drugie, będziemy się domagać uwzględnienia dotychczasowych wysiłków redukcyjnych Polski i wyznaczenia nam takiego udziału w redukcyjnym wysiłku Europy, który nie będzie tak bolesny dla naszej gospodarki, jakby to wynikało z ogólnego celu 40-proc. redukcji - powiedział minister. Dodał, że Polska już zredukowała emisję o 30 proc.

Wskazał, że Polska jest za połączeniem wyznaczania nowych celów europejskiej polityki klimatycznej z negocjacjami globalnego porozumienia.

- Zależy nam, by nasz przemysł był chroniony przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw, które nie są lub nie będą obciążone polityką klimatyczną - powiedział.

W swoim stanowisku Polska zwróci też uwagę na rolę rodzimych złóż paliw i zagwarantowanie prawa do ich eksploatacji.

- Polski węgiel może i powinien pełnić rolę bezpiecznika w systemie energetycznym naszego regionu i Europy. Nie możemy też dopuścić, by Komisja zablokowała czy utrudniała nam możliwość eksploatacji gazu z pokładów łupkowych - powiedział minister środowiska.

d4jo4it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo4it
d4jo4it