Trwa ładowanie...
d36zc2m

Grad: rząd przyjmie specustawę do końca lutego

Specustawa dotycząca budowy w Polsce
gazoportu zostanie przyjęta przez rząd do końca lutego -
powiedział we wtorek PAP minister skarbu Aleksander Grad.

d36zc2m
d36zc2m

_ Resort skarbu finalizuje prace nad projektem specustawy. Prawdopodobnie 12 lutego będziemy ją oficjalnie przyjmować w ministerstwie skarbu _ - podkreślił Grad.

W połowie stycznia wiceminister skarbu Krzysztof Żuk powiedział PAP, że specustawa dotycząca budowy w Polsce gazoportu ma uprościć realizację tej inwestycji w zakresie prawa budowlanego i zamówień publicznych.

_ Celem projektu ma być uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją budowy gazoportu w Świnoujściu. Chodzi o ułatwienie przepisów prawa budowlanego, związanych m.in. z wykupem gruntów oraz zamówień publicznych _ - mówił Żuk.

Wiceminister skarbu ocenił, że polski terminal LNG to "przedsięwzięcie publiczne oraz istotna infrastruktura z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego".

d36zc2m

W przygotowaniu specustawy mają pomóc rozwiązania już zawarte m.in. w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Według zapowiedzi resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG do budowy terminala w 2007 r., w sierpniu 2008 r. rząd zdecydował o przejęciu udziałów w spółce przez należący w 100 proc. do państwa Gaz-System. PGNiG w grudniu zdecydowało o sprzedaży spółki Polskie LNG Gaz-Systemowi za 52 mln zł. PGNiG pozostało odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu do terminala w Świnoujściu.

d36zc2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zc2m