Trwa ładowanie...

Groźba podwyżek materiałów budowlanych wisi w powietrzu

"Rzeczpospolita" ostrzega, ze to będzie nerwowy rok dla branży budowlanej. Ceny materiałów budowlanych mogą się wahać kilka razy w ciągu roku. Z jednej strony rosną koszty produkcji, z drugiej konkurencja wymusza utrzymanie cen.

Share
Groźba podwyżek materiałów budowlanych wisi w powietrzuFot: CHAI HIN GOH / AFP
d2v2j01

Eksperci branży budowlanej, m.in. Wojciech Szczepański, prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń uważa, że w tym roku należy spodziewać się wzrostu cen chemii budowlanej. Jak się okazuje drożeją surowce do produkcji ociepleń, ale i koszty transportu wraz z rosnącymi cenami paliwa. Do tego dochodzi także niestabilność na rynku walutowym, podczas gdy większość surowców pochodzi z zagranicy.

To może być dopiero początek, ponieważ zdaniem ekspertów powoli zaczniemy się zbliżać z cenami produktów budowlanych do zachodnich realiów. W Niemczech materiały do ocieplania budynków są od 60-80 proc. droższe, a robocizna kosztuje nawet trzy razy tyle co w w Polsce. Warto dodać, że w naszym kraju ceny materiałów i tak należą do jednych z najniższych w Europie. Zdaniem Arkadiusza Śmiałkowskiego z salonów Drzwi i Podłogi VOX ceny materiałów mogą wzrosnąć od 5-10 proc.

Jego zdaniem część podwyżek zapowiadanych na ten rok będą musiały wziąć na siebie firmy wykonawcze, bo zakontraktowały inwestycje jeszcze w 2011 roku. Przed podwyżkami uchronić może nas także prognozowana sytuacja na rynku budowlanym. Eksperci przewidują stagnację tego rynku w latach 2012 i 2013.

Do tego dojdzie konsolidacja kilku dużych firm budowlanych, co doprowadzi do wzmożonej konkurencji i wojny cenowej. To wszystko może skutkować także utrzymaniem stawek na podobnym do obecnego poziomie. Wahań cen jednak nie uda się uniknąć.

d2v2j01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2j01
d2v2j01