Trwa ładowanie...
d5bek4j

Grupa Wyszehradzka i Słowenia wspólnie ws. polityki spójności

12.10. Katowice (PAP) - Wspólną deklarację dotyczącą kluczowych kwestii związanych z procesem negocjacji przyszłej polityki spójności przyjęli w piątek w Katowicach ministrowie...

d5bek4j
d5bek4j

12.10. Katowice (PAP) - Wspólną deklarację dotyczącą kluczowych kwestii związanych z procesem negocjacji przyszłej polityki spójności przyjęli w piątek w Katowicach ministrowie odpowiadający za politykę regionalną Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Słowenii.

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020, czyli w uproszczeniu to, ile będzie w nim pieniędzy, a także zasady realizacji polityki spójności, czyli to, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane i na jakie cele przeznaczane.

Projekt budżetu Unii na lata 2014-2020 jest znany od czerwca 2011 r., natomiast propozycje rozporządzeń dotyczących polityki spójności Komisja Europejska przedstawiła w październiku 2011 r. Propozycje te były punktem wyjścia dla toczących się od roku negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.

W treści przyjętej w piątek deklaracji znalazło się m.in.: poparcie dla zakończenia procesu negocjacyjnego pakietu legislacyjnego polityki spójności 2014-2020 jak najszybciej po zamknięciu negocjacji dotyczących ram finansowych. Państwom Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii zależy bowiem na możliwie szybkim rozpoczęciu procesu przygotowywania przyszłych programów operacyjnych oraz systemu ich wdrażania tak, by nowe programy zostały uruchomione od początku 2014 r.

d5bek4j

W deklaracji zawarto też postulat przedstawienia na forum negocjującym ramy finansowe najważniejszych spraw związanych z polityką spójności. Chodzi głównie o utrzymanie obecnego systemu kwalifikowalności VAT (obecnie podatek VAT można zaliczać do refundowanych z UE kosztów inwestycji). Państwa-sygnatariusze deklaracji poparły również utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania dla regionów mniej rozwiniętych.

Przyjętą w Katowicach deklarację przygotowano w ramach programu trwającego od 1 lipca rocznego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

"Jako kraj jesteśmy prymusem w zakresie toczących się dziś negocjacji. Nie wchodząc w nazewnictwo europejskie, mamy największą liczbę przepracowanych dokumentów niezbędnych do przedstawienia Komisji Europejskiej tak, żeby móc rozpocząć nowy budżet europejski. Wręcz nieustająco toczą się spotkania na różnych poziomach - eksperckich i politycznych" - powiedział PAP wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

"Takie spotkania, m.in. to dzisiejsze - Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii - wzmacniają nasz głos. Jesteśmy na pewno lepiej słyszani, lepiej odbierani na forum europejskim, że nie występujemy jako pojedyncze państwo, a reprezentujemy głos tej części Europy" - dodał. (PAP)

mtb/ pad/ jra/ asa/

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j