Trwa ładowanie...
inflacja

GUS podał dane. Inflacja do góry

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w poniedziałek. W grudniu inflacja roczna wyniosła 3,5% r/r.
Share
GUS podał dane. Inflacja do góry
Źródło: kobieta+WP+AFP
d2usc8b

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa, drób, jaja, sery oraz ryby. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej soki i herbata. Wzrosły ceny mleka, tłuszczów roślinnych oraz masła" - czytamy w komunikacie GUS-u.

"Potaniał natomiast cukier, a także ryż. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe i wędliny. Zmiany cen żywności, zwłaszcza artykułów mleczarskich i mięsa, są następstwem zmian cen skupu oraz cen targowiskowych podstawowych produktów rolnych" - czytamy dalej.

GUS podał, że prezentowane dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, który stanowi struktura wydatków gospodarstw domowych (bez spożycia naturalnego) z roku poprzedzającego rok badany.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,5% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale 3,5% a 3,7%, przy średniej na poziomie 3,53%. Na podobnym poziomie styczniowy poziom inflacji szacował resort finansów.

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b