Trwa ładowanie...

GUS podał dane o bezrobociu

Bezrobocie spada. GUS podał dane za trzeci kwartał tego roku. Stopa liczona według zasad BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) wyniosła 8,2 proc., wobec 9,1 proc. w drugim. Zdaniem eksperta z Pracodawców RP tak dobrze nie było od prawie siedmiu lat.

Share
GUS podał dane o bezrobociu
Źródło: Fotolia, Fot: vadymvdrobot
d2hq5ol

Wykorzystywana w BAEL międzynarodowa metodologia badania bezrobocia obejmuje osoby w wieku 15-74 lat, które nie pracowały w okresie badania, aktywnie poszukiwały pracy i były gotowe ją podjąć w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.

Stopa bezrobocia wśród mężczyzn wyniosła 7,5 proc., a wśród kobiet 9 proc. Wśród osób w wieku 15-24 lat bez pracy było 23,1 proc. badanych. Zgodnie z BAEL na koniec trzeciego kwartału pracy szukało 1 mln 426 tys. osób. Polaków, wobec 1 mln 585 tys. na koniec drugiego kwartału.

d2hq5ol

Według GUS zgodnie z polską metodologią stopa bezrobocia rejestrowanego (dotycząca zarejestrowanych w urzędach pracy) w październiku wyniosła 11,3 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu.

Ogółem w październiku zarejestrowanych było 1 mln 748,7 tys. bezrobotnych o 98 tys. mniej niż we wrześniu i o 86 tys. mniej niż w październiku ubiegłego roku. W poprzednim miesiącu do urzędów pracy zgłosiło się 232,4 tys. osób, wobec 242,8 tys. nowych bezrobotnych we wrześniu.

Jednocześnie pracodawcy przesłali do urzędów zatrudnienia 97,9 tys. ofert pracy (z tego 85,3 tys. w sektorze prywatnym), podczas gdy we wrześniu poszukiwali 116,8 tys. pracowników. Na koniec października urzędy pracy miały oferty pracy dla 74,3 tys. osób.

To najlepszy wynik od 70 miesięcy

- Spadek bezrobocia w październiku jest optymistycznym sygnałem, tym bardziej, że w tym okresie zazwyczaj doświadczamy już negatywnego wpływu czynników o charakterze sezonowym - ocenił ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. -Roczna dynamika spadku odsetka osób pozostających bez pracy wzrosła do 1,7 pkt proc., co jest najlepszym wynikiem od 70 miesięcy - zaznaczył.

d2hq5ol

Według niego obecne ożywienie gospodarcze, w przeciwieństwie do tego obserwowanego w latach 2010-2011, ma zdecydowanie "prozatrudnieniowy" charakter. Po wielu latach ostrożności, przedsiębiorstwa zaczęły inwestować w rozwój i rozszerzanie skali prowadzonej działalności, a co za tym idzie - powstaje coraz więcej miejsc pracy.

Zdaniem Kozłowskiego nie powstrzymały tego procesu ani zawirowania w polityce międzynarodowej, ani też stagnacja w strefie euro. - Nawet osłabienie wielu kluczowych wskaźników makroekonomicznych dla polskiej gospodarki nie znalazło swojego odzwierciedlenia w danych dotyczących rynku pracy. Przejściowe trudności nie zachwiały bowiem wiary w to, że Polska jest perspektywicznym rynkiem o wciąż znacznym potencjale rozwojowym, a skala niepewności odnośnie do przyszłości jest znacznie mniejsza niż kilka lat temu - uważa ekspert.

- W konsekwencji, nawet pomimo tego, że dynamika PKB jest wciąż niższa o ok. 1 pkt proc. niż 3 lata temu, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do najniższego poziomu od października 2009 r. - dodał.

Wysoki popyt na pracę

Dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan dr Grzegorz Baczewski uważa, że piątkowe dane świadczą o tym, iż w kolejnych miesiącach może być jeszcze przestrzeń do poprawy na rynku pracy. Zaznaczył, że po raz pierwszy od sześciu lat bezrobocie w październiku spadło.

d2hq5ol

- Ważne jest, że ciągle wysoki jest popyt na pracę. Pracodawcy zgłosili w październiku do urzędów 97 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, o 37 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. W październiku kontynuowany był trend wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Od początku roku zwiększyło się ono już niemal o 54 tys. osób - poinformował Baczewski.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach tego roku poziom zatrudnienia w październiku był też wyraźnie wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku (o 45 tys. osób czyli 0,8 proc.). - Pozytywne tendencje na rynku pracy potwierdza nadzwyczajne przyspieszenie wzrostu średniego wynagrodzenia za październik. Wyniosło ono 3980,92 zł, o 2,1 proc. więcej niż przed miesiącem. Pozytywny trend utrzymuje się mimo sezonowego charakteru rynku pracy w Polsce - podkreślił ekspert.

Dodał, że jesień jest zwykle okresem stabilizacji lub spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia. - Jednak w tym roku te wahania mogą ulec spłaszczeniu. Do końca roku poziom bezrobocia może nawet nie przekroczyć 12 proc. - prognozuje Baczewski.

d2hq5ol

Podziel się opinią

Share
d2hq5ol
d2hq5ol