Trwa ładowanie...
gus

GUS podał dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 0,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. We wrześniu inflacja roczna wyniosła 2,5% r/r.
Share
GUS podał dane o inflacji
Źródło: Jupiterimages
d14stxb

W październiku największy wzrost odnotowano w kategorii "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 9,5% r/r, "transport" - o 4,9% r/r oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 4,5% r/r, w tym żywność o 5,3% r/r i "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" ogólnie - po 4,2% r/r, a same nośniki energii o 5,0%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,1%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 0,5%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc. i o 0,13 pkt proc. Spadek opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 0,6%) obniżył ten wskaźnik o 0,05 pkt proc., podał GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [2,8% - ISB] miały podwyżki cen żywności (o 5,3%) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,5%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,14 pkt proc. i o 0,89 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 3,0%), a także opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,0%) obniżył wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,15 pkt proc. i o 0,08 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w październiku 2,8% r/r. Prognozy oscylują w wąskim przedziale 2,7% a 2,9%, przy średniej na poziomie 2,78%. Resort finansów szacował październikowy poziom wskaźnika inflacji na 2,9%, a Ministerstwo Gospodarki na 2,7%.

ISB

d14stxb

Podziel się opinią

Share
d14stxb
d14stxb