Trwa ładowanie...

GUS podał dane o inflacji

Ceny w październiku spadły o 0,6% licząc rok do roku, a w porównaniu z wrześniem br. nie zmieniły się - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To dobra wiadomość dla konsumentów, ponieważ zwiększa się siła nabywcza ich pieniędzy. Niestety - zła dla handlowców i producentów, bo godzi to w ich interesy.

GUS podał dane o inflacjiŹródło: Fotolia, fot: Eisenhans
d12n9ha
d12n9ha

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4%) oraz podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,8%), a także żywności (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,04 p. proc.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)

Ceny żywności obniżyły się w październiku br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2%, wobec wzrostu o 0,1% we wrześniu br. Najbardziej potaniały owoce (o 2,2%), cukier (o 1,5%) i mięso (przeciętnie o 1,0%, w tym mięso drobiowe – o 2,6%, wieprzowe – o 1,8%, wołowe – o 0,4%, wędliny – o 0,2%, przy nieznacznym wzroście cen mięsa cielęcego – o 0,1%). Tańsza niż we wrześniu br. była mąka (o 0,7%), oleje i tłuszcze oraz makarony i produkty makaronowe (po 0,3%), a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,2%, w tym mleko – o 0,6%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4%, sery i twarogi – o 0,1%, przy wzroście cen jaj – o 0,3%). W październiku br. więcej należało zapłacić za warzywa (o 2,8%), ryż (o 1,3%), czekoladę (o 0,8%), pieczywo oraz ryby i owoce morza (po 0,1%). W październiku br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż we wrześniu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,5%), kawę (o 0,3%) oraz
herbatę (o 0,2%).

Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych, a także soków owocowych i warzywnych (po 0,2%). Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,1%. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

d12n9ha

Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, że w październiku br. nadal rosły ceny obuwia (o 4,6%) oraz odzieży (o 3,0%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym we wrześniu br. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały także opłaty za najem mieszkania. Ceny nośników energii były wyższe niż we wrześniu br. o 0,2%. Więcej płacono za opał (o 0,5%) oraz energię cieplną (o 0,3%). W październiku br. towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,1%.

Więcej niż we wrześniu br. płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,5%), a także artykuły włókiennicze i usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,1%). Potaniały natomiast środki czyszczące i konserwujące (o 0,2%).

Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż we wrześniu br. o 0,4%. Odnotowano sezonowy spadek cen usług sanatoryjnych (o 16,7%). Nieznacznie tańsze były także wyroby farmaceutyczne (o 0,2%) oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1%). Opłaty za usługi szpitalne utrzymały się na poziomie obserwowanym we wrześniu br. Droższe niż przed miesiącem były natomiast usługi stomatologiczne (o 0,3%) i lekarskie (o 0,1%).

d12n9ha

Ceny w zakresie transportu były niższe niż we wrześniu br. o 0,8%. Potaniały usługi transportowe (o 1,1%) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,0%, w tym benzyna – o 0,9%, a olej napędowy – o 0,8%). Mniej niż przed miesiącem płacono także za samochody osobowe (o 0,7%).

Opłaty związane z łącznością obniżono w październiku br. o 0,3%. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,4%. W wyniku spadku opłat za usługi internetowe (o 1,7%) obniżyły się ceny usług telekomunikacyjnych (o 0,3%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w październiku br. obniżyły się przeciętnie o 0,3%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 1,5%, w tym za granicą – o 2,1%, a w kraju – o 0,7%). Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz gazety i czasopisma (po 0,5%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić natomiast za bilety do kin, teatrów i na koncerty (o 0,4%), usługi związane z rekreacją i sportem oraz artykuły piśmienne, malarskie i kreślarskie (po 0,2%), a także książki (o 0,1%).

d12n9ha

W październiku br. opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 0,6%, w tym w zakresie szkolnictwa wyższego – o 1,4%.

Ceny w restauracjach i hotelach utrzymały się na poziomie notowanym we wrześniu br. Opłaty za wyżywienie w stołówkach podniesiono o 0,2%.

Spośród innych towarów i usług, w październiku br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje (o 11,7%) oraz artykuły papierniczo-higieniczne i pozostałe (o 0,1%). Ceny w zakresie ubezpieczeń i opieki społecznej utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym we wrześniu br. Wzrosły natomiast ceny środków kosmetycznych i higienicznych oraz w zakresie usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (po 0,2%).

d12n9ha

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,6% wobec celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej na poziomie 2,5% (+/- 1 p. proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności (o 2,4%), w zakresie transportu (o 3,0%) oraz odzieży i obuwia (o 4,6%), które obniżyły wskaźnik o 0,54 p. proc., 0,28 p. proc. i 0,23 p. proc. Wzrosty cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6%), a także związanych z mieszkaniem (o 0,5%), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,24 p. proc. i 0,14 p. proc.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)
d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha