Trwa ładowanie...

GUS: produkcja zagrozi PKB?

Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 7,0 proc. rok do roku, po wzroście o 10,7 proc. w lutym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS: produkcja zagrozi PKB?Źródło: Jupiterimages
d2snvzb
d2snvzb

Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 7,0 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o wiele mniej niż się spodziewali ekonomiści.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w marcu rok do roku o 5,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w marcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 9,3 proc., natomiast w porównaniu z lutym wzrosła o 17,7 proc.

- Jesteśmy zawiedzeni tym wynikiem, jest o niższy od naszych oczekiwań, może nawet nieco niepokoić - mówi WP Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. - Jest to efekt spadającego popytu zewnętrznego. Gospodarka Niemiec, naszego największego partnera handlowego, rozwija się nieco wolniej, a to od razu przekłada się na poziom produkcji przemysłowej - tłumaczy.

d2snvzb

Czy niższa dynamika może zagrozić wzrostowi PKB? - Trzeba pamiętać, że dane o produkcji przemysłowej są mocno zmienne - mówi Piotr Bujak. - W tym miesiącu mocno rozczarowuje, ale za miesiąc może nas pozytywnie zaskoczyć. naszym zdaniem nie powinny one zagrozić wzrostowi gospodarczemu - twierdzi ekonomista BZ WBK.

Jego zdaniem warto też zwrócić uwagę na fakt, że z innych sektorów gospodarki napływają bardzo pozytywne informacje. - Dane o budownictwie mieszkaniowym, które dzisiaj opublikował GUS, są lepsze od spodziewanych - podkreśla Piotr Bujak.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że liczba pozwoleń na budowę mieszkań w marcu wyniosła 17 tys. 421 i w ujęciu rocznym wzrosła o 27,1 proc. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 70,3 proc.

Od początku roku liczba pozwoleń wyniosła 37 tys. 263, czyli o 5,2 proc. więcej rok do roku.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w marcu 2011 roku wzrosła o 6,6 proc. rok do roku i wyniosła 17 tys. 274 - poinformował w środę GUS.

W marcu w stosunku do lutego 2011 roku liczba rozpoczętych budów wzrosła o 132,5 proc.

Od początku liczba rozpoczętych budów wyniosła 30 tys. 952 i wzrosła o 13,6 proc. rok do roku.

d2snvzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2snvzb