Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech tworzą spółkę do uczestnictwa w projekcie cyfryzacji Polski

08.03. Warszawa (PAP) - Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej i w tym celu podpisały...

08.03.2012 | aktual.: 08.03.2012 16:08

08.03. Warszawa (PAP) - Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej i w tym celu podpisały umowę o utworzeniu spółki - poinformowała w komunikacie Grupa TP.

Partnerzy opracowali możliwe warianty, w jakich może zostać przeprowadzony przetarg oraz sama inwestycja. W ich przekonaniu najszybszą oraz najbardziej optymalną metodą realizacji programu rozwoju regionalnych sieci szkieletowo-dystrybucyjnych jest przeprowadzenie tylko jednej procedury przetargowej, obejmującej wszystkie pięć województw i powierzenie wykonawstwa jednemu podmiotowi.

Rozwiązanie to można zrealizować przy wykorzystaniu jednego z dwóch modeli - DBO (Design, Build & Operate) lub Design, Build, Operate & Transfer (DBOT). Wariant pierwszy zakłada powierzenie zaprojektowania, budowy oraz zarządzania infrastrukturą jednemu podmiotowi. Z kolei drugi model przewiduje nie tylko kompleksową realizację inwestycji przez jednego wykonawcę, ale również przeniesienie, po określonym czasie, tytułu własności sieci na ten podmiot. Model ten pozwoli samorządom uniknąć kosztów związanych z serwisem i eksploatacją infrastruktury sieciowej. Zbudowane w ramach projektu sieci szkieletowo-dystrybucyjne, zapewnią otwartość usługową w dostępie operatorów ostatniej mili.

"Wyłonienie jednego wykonawcy, który zajmie się projektowaniem, budową i eksploatacją szerokopasmowej sieci światłowodowej, to naszym zdaniem najlepszy sposób na szybką i zoptymalizowaną realizację tak zaawansowanej inwestycji. Projektując i budując sieć, możemy uwzględnić kwestie związane z jej późniejszym utrzymaniem i komercjalizacją. Po ewentualnym wyborze naszej spółki na wykonawcę tego projektu, możemy natychmiast rozpocząć akcje promocyjne i sprzedażowe, skierowane do operatorów. Zwiększy to znacząco przychody województw z tytułu dzierżawy sieci i poprawi końcowy bilans inwestycji, optymalizując koszty związane z utrzymaniem tak rozległej infrastruktury" - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska.

"Biorąc pod uwagę wytyczne Komisji Europejskiej oraz czas realizacji inwestycji, modele DBO i DBOT mogą przynieść wiele korzyści. Zgodnie ze stanowiskiem KE rozwój regionalnej infrastruktury szerokopasmowej powinien opierać się na wykorzystaniu już istniejących zasobów sieciowych. Nasze spółki mają do tego odpowiednie doświadczenie, zasoby i potencjał. Wspomniane modele umożliwią konsorcjum wykorzystanie infrastruktury poszczególnych partnerów, a tym samym efektywną i szybką realizację inwestycji" - dodał Dariusz Kowalczyk-Tomerski, prezes TP Teltech.

Projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej obejmuje województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Do 2013 roku z wykorzystaniem funduszy unijnych dokona się cyfrowa rewolucja w tym regionie. Z obszaru, określanego dzisiaj jako zagrożony wykluczeniem cyfrowym, po zakończeniu realizacji projektu, co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw będzie mieć dostęp do usług szerokopasmowych.

Aprobata Komisji Europejskiej w postaci decyzji notyfikacyjnej dla projektu Sieci Szerokopasmowej dla Polski Wschodniej, pozwala samorządom na rozpoczęcie procedur przetargowych bez ryzyka negatywnego zaopiniowania projektu przez organy Unii Europejskiej.

Środki unijne przeznaczone na ten cel muszą zostać ostatecznie wykorzystane i rozliczone do 2015 roku. Ponadto, zgodnie z założeniami Europejskiej Agendy Cyfrowej, która jest planem rozwoju sektora ICT i telekomunikacji w UE, w tym samym okresie wszyscy obywatele Unii Europejskiej powinni mieć możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu. Natomiast do 2020 roku wszyscy mieszkańcy UE muszą mieć zapewniony dostęp do sieci o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a przynajmniej połowa gospodarstw domowych powinna mieć dostęp do Internetu o szybkości co najmniej 100 Mb/s.(PAP)

bas/ ana/

Źródło artykułu:PAP
telekomunikacja polska satelekomunikacjagiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)