Trwa ładowanie...
d19aiwg

Hektary dla Balic

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) otrzyma od samorządu wojewódzkiego w drodze bezpłatnego użyczenia 33 hektary ziemi niezbędnej do rozbudowy lotniska.
Share
Hektary dla Balic
Źródło: AFP, Fot: Aris Messinis
d19aiwg

Zarząd województwa małopolskiego przyjął projekt uchwały w tej sprawie. Dokumentem zajmie się sejmik województwa na najbliższej sesji.

Władze regionu proponują, aby wyrazić zgodę na użyczenie MPL na okres 30 lat nieruchomości należących do województwa, położonych w Balicach. Tereny te zostałyby wykorzystane do rozbudowy infrastruktury lotniskowej, prowadzonej przez spółkę.

Zdaniem władz Małopolski, nieodpłatne udostępnienie nieruchomości sprawi, że zarządzający lotniskiem nie będzie ponosił dodatkowych obciążeń i będzie mógł przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje na terenie portu.

d19aiwg

Pod koniec zeszłego roku wojewoda małopolski, jako przedstawiciel skarbu państwa, nieodpłatnie przekazał samorządowi wojewódzkiemu 33 hektary ziemi na terenie krakowskiego lotniska w Balicach.

Władze portu lotniczego planują na otrzymanej ziemi przeprowadzić inwestycje niezbędne do rozwoju lotniska. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie o trzy hektary płyty postojowej dla samolotów, by jej pojemność zwiększyła się z 17 do 25 maszyn, zbudowanie drugiego łącznika pomiędzy płytą postojową i pasem startowym oraz hangaru do obsługi samolotów bazujących na lotnisku. Planowane jest też przeniesienie terminalu cargo.

Lotnisko na najbliższe lata ma zaplanowane inwestycje na około 800 mln zł. Najważniejszymi przedsięwzięciami będzie budowa nowego terminalu pasażerskiego o przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie oraz dobudowanie drugiego pasa startowego.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. Na lotnisku regularne operacje wykonuje 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 2 mln 680 tys. pasażerów, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej.

d19aiwg

Podziel się opinią

Share
d19aiwg
d19aiwg