Trwa ładowanie...

Ignaz Semmelweis w Google Doodle

Google Doodle uhonorował dziś pioniera antyseptyki. Węgierski lekarz (niemieckiego pochodzenia) Ignaz Semmelqeis jako pierwszy zwrócił uwagę na to, jak ważne jest mycie rąk, przyczyniając się do zmniejszenia śmiertelności wśród pacjentów.

Ignaz Semmelweis w Google DoodleŹródło: WP.PL
d3xs8h0
d3xs8h0

Ignaz Semmelweis w Google Doodle

Ignaz Semmelweis stał się dzisiaj (piątek 20 marca) bohaterem Google Doodle. Wyszukiwarka postanowiła przypomnieć też o korzyściach mycia rąk i dezynfekcji, które promował sam Semmelweis.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Google Doodle jest specjalnym trybem, w jakim pracownicy firmy "świętują" konkretne rocznice i wydarzenia. W związku z tym na okres jednego dnia zmienia się logo przeglądarki. Przykładowo w 1998 roku z okazji Święta Dziękczynienia w logo pojawił się indyk, natomiast podczas Halloween w październiku 1999 roku, litery "o" zostały zastąpiono dyniami.

Ignaz Semmelweis w Google Doodle

Ignaz Philipp Semmelweis (ur. 1 lipca 1818 w Budzie, zm. 13 sierpnia 1865 w Döbling koło Wiednia) był lekarzem pochodzącym z rodziny węgierskich Niemców. Stał się on prekursorem antyseptyki, która zajmuje się kwestią niszczenia drobnoustrojów poprzez odkażanie. Antyseptyka przysłużyła się szczególnie w położnictwie i chirurgii.

Google Doodle zwraca uwagę na najważniejsze osiągnięcie Węgra, jakim jest dowiedzenie, że odkażanie rąk i narzędzi zmniejsza ryzyko gorączki i śmierci. Nie był on jednak w stanie wyjaśnić dokładnie mechanizmu tego procesu. Lekarzom pracującym z rodzącymi kobietami nakazał myć ręce wodą chlorowaną. Dzięki temu śmiertelność kobiet po porodzie zmalała.

d3xs8h0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xs8h0