Trwa ładowanie...

Ile zarabia rolnik?

Przeciętny miesięczny zarobek rolnika wynosi 3,5 tys. zł, wynika z badań.

Share
Ile zarabia rolnik?
d35ve2x

Badania portalu money.pl szacują przeciętny miesięczny zarobek rolnika na poziomie 3,5 tysięcy złotych - o 500 złotych więcej niż wynosi średnia krajowa.

Gospodarstwo sadownicze Franciszka Winkowskiego w Grzebieńsku niedaleko Poznania produkuje ponad dwadzieścia odmian jabłek. By móc je sprzedawać przez cały rok, Winkowski zainwestował w nowoczesne komory chłodnicze oraz komory z kontrolowaną atmosferą. "Dzięki temu ubiegły rok zakończyliśmy z blisko o jedną trzecią wyższym dochodem niż rok 2006" - mówi "Dziennikowi".

Takich gospodarstw, które coraz lepiej dają sobie radę, jest z roku na rok w Polsce więcej. Sondaż money.pl pokazuje, że zarobki rolników w ostatnich trzech miesiącach 2007 r. rosły najszybciej - o blisko 17 proc., a eksperci dodają, że branża wyszła z kryzysu, który rozpoczął się pod koniec lat 90. Tylko po części tłumaczą to dopłatami. Fenomen w większości rolnictwo zawdzięcza nowym unijnym rynkom i potężnej zmianie cywilizacyjnej.

"Obserwujemy na wsi poważne zmiany" - mówi socjolog Grzegorz Świerk. Według niego, tradycyjne "samo żywiące" się gospodarstwa zastępują rolni producenci skoncentrowani na konkretnych uprawach i traktujący je jak biznes. To spóźniona o kilkadziesiąt lat rewolucja agrarna. "Podobne procesy zachodziły w największych rolniczych krajach Unii: Hiszpanii, Włoszech czy Francji" - mówi.
Zmiany, które są zauważalne dla socjologów i ekonomistów, rzecz jasna najmniej chętnie dostrzegają sami rolnicy.

d35ve2x

Podziel się opinią

Share
d35ve2x
d35ve2x