Imigranci jak niewolnicy

W Europie istnieje czarny rynek pracy, na którym imigranci, w tym również dzieci są w sytuacji "podobnej do niewolnictwa"

Imigranci jak niewolnicy

Problem ten nasila się w całej Europie i może dotyczyć również obywateli UE. Szef FRA obawia się, że z powodu światowego kryzysu ekonomicznego na czarnym rynku pracy pojawi się więcej wykorzystywanych osób.

"Sprawą rynku, na którym pracownicy znajdują się w sytuacji podobnej do niewolnictwa musimy się zająć w sposób bardziej stanowczy" - powiedział Kjaerum.

Wielkość tego rynku trudno jest zbadać. Znajdujące się na nim osoby często świadczą usługi seksualne lub pracują w rolnictwie.

Pracownicy ci często znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. "Spotkaliśmy się ze sprawami w krajach członkowskich UE, w których najprawdopodobniej osoby takie został zastrzelone, zabite, kiedy przestały być już potrzebne" - przekonywał Kjaerum.

Agencji Praw Podstawowych, której siedziba znajduje się w Wiedniu planuje w przyszłym roku opublikować raport na temat handlu dziećmi. Według niej kraje UE powinny zwrócić na ten problem baczniejszą uwagę.

Co roku do Europy przybywają setki, a nawet tysiące dzieci, które znikają w ciągu dni lub tygodni. "O niektórych z nich nigdy się nie dowiemy, inne proszą o azyl i przenoszone są do obozów dla uchodźców lub ośrodków opieki, a później po prostu znikają" - przekonywał Kjaerum.

Podejrzewa on, że najprawdopodobniej wiele z nich jest zmuszanych do świadczenie usług seksualnych lub trafia do pracy w rolnictwie.

Agencja Praw Podstawowych została powołana w ubiegłym roku. Do jej zadań należy doradzanie UE i krajom członkowskim w sprawach dotyczących praw człowieka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)