Trwa ładowanie...
d3mz2yj
wojsko
14-10-2009 11:26

Informacja PSZ w Afganistanie (komunikat)

...

d3mz2yj
d3mz2yj

14.10. Warszawa - Sekcja Informacyjno-Prasowa PSZ w Afganistanie informuje:

W ramach przeprowadzonej przez żołnierzy polskich, amerykańskich i afgańskich trzydniowej operacji w Ajiristanie przejęto i zniszczono znaczne ilości broni i amunicji.

Działania zostały przeprowadzone w ramach trwającej w tym dystrykcie operacji Polskich Sił Zadaniowych pod kryptonimem "Over The Top". Po uzyskaniu drogą operacyjną danych rozpoznawczych o położeniu składów broni i środków bojowych wspólnie z koalicjantami podjęto decyzję o natychmiastowym działaniu. W czasie przygotowywania operacji pozyskano także informacje o miejscach pobytu ludzi odpowiedzialnych za ataki przeprowadzane w dystrykcie Ajiristan, a także poza nim w całej prowincji Ghazni.

Łącznie w dniach 11-13.10.2009 r. żołnierze polscy wspólnie z Amerykanami i Afgańczykami przeprowadzili operacje w pięciu różnych miejscach dystryktu mające na celu zlikwidowanie wykrytych obiektów przeciwnika oraz zatrzymanie ludzi podejrzanych o prowadzenie działalności antykoalicyjnej. W wyniku działań przejęto dwa składy materiałów niebezpiecznych zawierające znaczne ilości broni maszynowej, pociski rakietowe, miny przeciwczołgowe, amunicję strzelecką i materiały wybuchowe. Środki te miały być w przyszłości użyte do przeprowadzenia ataków na rządowe siły afgańskie, ale także siły ISAF, a w tym i polskich żołnierzy.

d3mz2yj

W czasie przejmowania składów doszło do wymiany ognia z ochraniającymi je talibami, w wyniku której kilkunastu z nich zginęło. Zniszczono także talibski ośrodek dowodzenia wyposażony w sprzęt do prowadzenia łączności. W czasie działania zatrzymano także kilku innych rebeliantów, w tym jednego z lokalnych przywódców talibów. W operacji szeroko wykorzystano śmigłowce CH-47 Chinook i AH-64 Apache oraz samoloty bezpośredniego wsparcia powietrznego, które kilkukrotnie dokonywały uderzeń na wskazane cele.

Działania prowadzone były w wioskach położonych kilkanaście kilometrów od polskiego posterunku w Sangar. "Operacja przeprowadzona przez siły ISAF w Ajiristanie, w czasie której zniszczone zostały struktury dowodzenia i łączności oraz przejęto duże ilości środków bojowych, powinna istotnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w tym dystrykcie oraz zapewnić żołnierzom nowej zmiany płynne i spokojne przejęcie odpowiedzialności za posterunek. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w czasie operacji nie było strat ani po stronie żołnierzy sił koalicji, ani po stronie ludności cywilnej" - podsumował operacje dowódca Polskich Sił Zadaniowych płk Rajmund Andrzejczak.


Ajiristan to położony w północno-zachodniej części prowincji Ghazni dystrykt zamieszkały głównie przez ludność pochodzenia pasztuńskiego. Jest to również jeden z najbiedniejszych regionów w polskiej strefie odpowiedzialności. Do podjęcia działań przez polskich żołnierzy miejsce to było określane na mapach bezpieczeństwa jako "strefa czerwona". Talibowie wykorzystywali to miejsce do przygotowywania ataków na terenie całej prowincji i organizowali tam swoje składy środków bojowych. Zmuszali także lokalną ludność do oddawania im żywności, pieniędzy a także udzielania schronienia.

d3mz2yj

W dn. 11.07.2009r. Polskie Siły Zadaniowe w Afganistanie wykonując nocny rajd śmigłowcowy przejęły kontrolę nad położonym w miejscowości Sangar centrum dystryktu. Z prośbą o podjecie takiego działania przez polskich żołnierzy zwróciły się centralne władze afgańskie. Operacja nosiła kryptonim "Over The Top" i miała na celu zapobieżenie nasilającym się atakom talibów na Afgańskie Siły Bezpieczeństwa stacjonujące w stolicy dystryktu oraz umożliwienie przeprowadzenia w tym dystrykcie wyborów. W wyniku działań prowadzonych przez PSZ ataki na District Center praktycznie ustały, a wybory odbyły się bez większych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców. Od tego czasu również Afgańskie Siły Bezpieczeństwa stopniowo poszerzają kontrolę nad dystryktem. Polskie Siły Zadaniowe prowadzą w Ajiristanie także szeroko zakrojone działania humanitarne, zawierające m.in. dostawy żywności, odzieży, kocy i piecyków do ogrzewania domów w czasie nadchodzącej zimy. Polskie służby medyczne udzieliły pomocy kilkudziesięciu mieszkańcom
pobliskich wiosek, głównie dzieciom.

W dniu 10.08.2009r. doszło do najtragiczniejszego w skutkach wydarzenia w czasie operacji "Over The Top". Polsko-afgański patrol pieszy wpadł w zorganizowaną przez rebeliantów zasadzkę, w wyniku której śmierć na miejscu poniósł kpt. Daniel Ambroziński, a czterech innych polskich żołnierzy zostało rannych. W tamtych wydarzeniach śmierć poniosło także kilkunastu talibów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3mz2yj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz2yj