Trwa ładowanie...
zasięg

Internet będzie dostępny w całej Polsce?

Poza zasięgiem sieci internetowej jest 2 mln polskich domów. Operator satelitarny SES Astra wprowadza usługę, która może rozwiązać ten problem - zapowiada "Rzeczpospolita".

Share
Internet będzie dostępny w całej Polsce?
Źródło: Jupiterimages
d2cuulp

Tani i dobrej jakości dostęp do Internetu za pośrednictwem satelity? Za trzy-cztery miesiące będzie to możliwe. Jeden z największych operatorów satelitarnych na świecie SES Astra uruchamia w Polsce usługę, która może dotrzeć do 2 mln gospodarstw domowych znajdujących się poza zasięgiem stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej.

_ Będziemy ją sprzedawać wraz z operatorami, którzy będą chcieli uzupełnić swoją ofertę o usługi dla terenów słabo zurbanizowanych _ - mówi Leszek Bujak z polskiego oddziału SES Astra. Negocjacje trwają, ale firma nie chce zdradzić, z kim rozmawia. Astra zaproponuje trzy pakiety usług, w których prędkość ściągania danych będzie się wahała od 256 kb/s do 1024 kb/s. W drugą stronę informacje są wysyłane z prędkością nawet 128 kb/s. Detaliczne ceny usług będą się wahały od ok. 70 do 140 zł miesięcznie.

d2cuulp

To nie pierwsza usługa dostępu satelitarnego w Polsce, ale do tej pory wąskim gardłem było wysyłanie danych od klienta, które zwykle nie przekraczało kilkunastu kb/s. W porównaniu do starych technologii nowa oferta Astry jest nie tylko szybsza, ale i o kilkadziesiąt procent tańsza. Według specjalistów oferta Astry ma szansę zdobyć ok. 200-300 tys. klientów. Przynosiłoby to spółce i operatorom oferującym usługę ok. 300 mln zł rocznie.

Barierą może się okazać cena satelitarnego zestawu odbiorczego, która wynosi ok. 1 tys. zł. Dużych operatorów byłoby stać na sfinansowanie ich zakupu. Mniejszych niekoniecznie. Największym dostawcą Internetu w Polsce jest Telekomunikacja Polska, która ma ponad 2 mln abonentów. Milion klientów przekroczyły sieci komórkowe i telewizji kablowej - wylicza "Rz".

d2cuulp

Podziel się opinią

Share
d2cuulp
d2cuulp