Trwa ładowanie...
d3sd6aj
d3sd6aj

Inwestorzy docenili Paged

Przedpołudniowe godziny handlu na warszawskim parkiecie przebiegają spokojnie. Indeks WIG 20 po wzroście o 0,2% osiągnął o godzinie 11.00 poziom 2435pkt. W okolicach wczorajszego zamknięcia oscyluje indeks małych spółek sWIG80, który traci przed południem 0,05%.
Share
d3sd6aj

Przedpołudniowe godziny handlu na warszawskim parkiecie przebiegają spokojnie. Indeks WIG 20 po wzroście o 0,2% osiągnął o godzinie 11.00 poziom 2435pkt. W okolicach wczorajszego zamknięcia oscyluje indeks małych spółek sWIG80, który traci przed południem 0,05%. Nieco lepiej wypadają spółki średnie, których indeks zyskuje, (głównie za sprawą zwyżki akcji Świecia oraz Kernelu) o 0,1%. Obroty są niewielkie i podliczono je na szerokim rynku na 220 mln zł.

Zyskuje PKN Orlen. Paliwowy koncern nie rezygnuje ze sprzedaży pakietu 24,4% akcji Polkomtela. Pozostałymi znaczącymi akcjonariuszami telekomunikacyjnej spółki są giełdowy PGE (posiada 21,85% akcji), KGHM (posiada 19,61% akcji) oraz Węglokoks (posiada 4,98% akcji). Jacek Krawiec, prezes płockiej spółki informował, że Polkomtel szykuje się do debiutu giełdowego, który nastąpi najprawdopodobniej wczesną wiosną przyszłego roku. Według wcześniejszych doniesień prasowych Polkomtel może jeszcze przed końcem roku złożyć prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego, a szacowana wartość oferty publicznej sięgnie 5 mld zł. Prezes płockiego koncernu poinformował ponadto, że spółka ma obecnie zapewnione 85% dostaw ropy w kontraktach długoterminowych i nie zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat podpisywać nowych umów. Na początku tego miesiąca PKN Orlen podpisał umowę o wartości 8 mld USD ze spółką Mercuria Energy Trading na dostawy ropy naftowej w latach 2010-2012 w ilości 4,8 mln ton rocznie. Wcześniej płocka
spółka zawarła umowy na dostawę ropy z Souz Petroleum oraz Petraco. Tracą walory innej surowcowej spółki - KGHM. Zniżka o 0,9% to po części rezultat podtrzymania rekomendacji „redukuj” dla lubińskiej spółki przez analityków DI BRE Banku. Równocześnie podwyższyli oni cenę docelową walorów miedziowej spółki z 73 zł do 90,4 zł, przy obecnym kursie na poziomie 107,9 zł. Warto dodać, że jutro nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM zdecyduje o wypłacie zaliczkowej dywidendy z zysku netto za trzy kwartały.

Jednym z liderów wzrostów dzisiejszej sesji na GPW jest Paged. Producent mebli i sklejki podniósł prognozę skonsolidowanego zysku netto na 2009 r. do 51,7 mln zł z 15,3 mln zł oczekiwanych w czerwcu. Równocześnie spółka skorygowała prognozę przychodów w 2009r do 338 mln zł z 330,2 mln zł. Tak duża korekta oczekiwanych wyników to efekt przeszacowania wartości nieruchomości inwestycyjnych spółki. Ich aktualna wycena bilansowa to 6 mln zł podczas gdy spółka szacuje ich wartość rynkową aż na ok. 60 mln zł. Paged posiada zawartą umowę przedwstępnej sprzedaży gruntów oraz jest w trakcie negocjowania kolejnej. Prezes Pagedu podkreśla, że osiągnięty w obecnym roku wynik kierowanej przez niego spółki może być lepszy od skorygowanych szacunków. Równocześnie zarząd Pagedu postanowił zaktualizować prognozę w zakresie skonsolidowanych wyników finansowych, które spółka zamierza osiągnąć w 2010r. W przyszłym roku Paged zakłada osiągnięcie 39,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 35,4 mln zł planowanych w czerwcu tego
roku. Spółka poinformowała, że korekta prognoz na 2010r. jest wynikiem spodziewanej stabilizacji sytuacji spółek grupy kapitałowej wynikającej z zakończenia procesów restrukturyzacyjnych oraz uzyskaniem efektów wdrożenia nowej strategii działalności. Producent mebli i sklejki będzie na bieżąco monitorować wykonanie podwyższonej prognozy na lata 2009-2010. Ewentualne zmiany skorygowanej prognozy o co najmniej 10% będą przekazywane przez spółkę do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego. Informacje o korekcie prognozy wyników pozwoliły kursowi Pagedu po wzroście o ponad 8% osiągnąć tegoroczne maksima na poziomie 20,84 zł, przy obrocie podliczonym na ponad 3 mln zł. Kalendarz dzisiejszej sesji nie obfituje w ważne dane makroekonomiczne. Impulsem do większych zmian indeksów na GPW może być dopiero otwarcie sesji na Wall Street. Niewielka zmienność towarzyszy handlowi na parkietach zachodnioeuropejskich. DAX oraz CAC40 zyskują odpowiednio 0,3% oraz 0,2%.

Kamil Kasperski
analityk rynków finansowych
X-Trade Brokers DM S.A.

d3sd6aj

Podziel się opinią

Share
d3sd6aj
d3sd6aj