Trwa ładowanie...
nieruchomości
17-02-2009 10:58

Jak renegocjować cenę wynajmu

Możliwości renegocjacji jest więcej niż mogłoby się wydawać.

Jak renegocjować cenę wynajmuŹródło: Jupiterimages
dxe10ox
dxe10ox

Koszty zmienne, takie jak wynagrodzenie, wyposażenie biura i reklama zazwyczaj jako pierwsze ulegają redukcji w trakcie recesji. Jednak niektóre pozornie stałe opłaty też można zmniejszyć, jeśli tylko wiemy, jak negocjować. Jedną z nich jest koszt wynajmu nieruchomości.

W obecnej sytuacji, jaką mamy na rynku, nawet umowy zawarte na kolejne pięć czy 10 lat podlegają negocjacjom. Tak naprawdę wynajmujący w ogóle nie spodziewają się rozmowy na ten temat.

W_ związku z problemami, z jakimi boryka się wiele firm w ostatnich miesiącach, dotychczasowe koszty wynajmu są dla nich zbyt duże _ - mówi Ivan Friedman, dyrektor firmy RCS Real Estate Advisors na Manhattanie.

dxe10ox

Jak dużo możemy zaoszczędzić? To zależy od kilku czynników, spośród których ogólne zarobki z wynajmu właściciela lokalu oraz nasza gotowość do przeprowadzki stanowią dość ważne elementy. Tak naprawdę wszystko zależy jednak od tego, jak zła jest sytuacja. Matthew Bordwin, dyrektor zarządzający Real Estate Services Team w KPMG Corporate Finance mówi, że obniżki cen wynajmu mogą wynosić od 5% do 50%, a 30-procentowe rabaty nie należą do rzadkości.

_ Dla wynajmującego sprowadza się to do tego, czy lepiej jest udzielić 30% rabatu, czy też nie zarobić wcale _ - mówi Bordwin. _ Zazwyczaj wybierają oni zatem 30% zniżki _.

Weźmy na przykład luksusowy butik, którego marża operacyjna (przychody przed odliczeniem odsetek i podatków)
wynosi 15%. Załóżmy, że wynajem zazwyczaj pochłania 12% sprzedaży (lub 1 dolar na każde 8 dolarów sprzedaży). Przy ostatnich obniżkach rzędu 40%, jakie miały miejsce w okolicy stosunek wynajmu do sprzedaży wynosi mniej więcej 20%, co oznacza, że i tak niezbyt wysoka marża będzie mniejsza o połowę. Taka sytuacja zmusza do cięcia kosztów, gdyż w przeciwnym wypadku firma nie przetrwa.

Może się okazać, że jedyną argumentacją będzie pokazanie ksiąg, radzi Bordwin. _ Wynajmujący wiedzą, że przy obecnej sytuacji prawdopodobnie będą musieli zgodzić się na obniżkę ceny wynajmu, jeśli chcą zatrzymać najemców _ - mówi. _ Wszelkie groźby nie są obecnie deklaracjami bez pokrycia, dlatego wiele firm ma kłopoty _.

dxe10ox

Kolejnym argumentem w negocjacjach jest to, że _ najemcy mogą znaleźć sobie pusty lokal gdzie indziej, wystarczy, że przejdą się po ulicach _ - mówi Bordwin. _ A inny wynajmujący prawdopodobnie znajdzie sposób na to, żeby zachęcić najemcę do zawarcia umowy _.

Warto też odrobić pracę domową i zapoznać się z sytuacją na rynku. Wynajmujący, który ma sporo pustych lokali będzie bardziej skłonny do większej obniżki. _ Wynajmujący, który współpracuje z Circuit City i Linens 'n Things nie może sobie pozwolić na to, by jego lokal opuścił kolejny najemca _ - twierdzi Bordwin. _ On już jest w kropce _.

Nawet względnie bezproblemowi najemcy mogą naciskać na wynajmujących, aby obniżyli ceny. W obecnej sytuacji gospodarczej, stabilność jest pożądana. Z_ punktu widzenia historii, silniejsi najemcy nie osiągali sukcesu, gdy chcieli uzyskać obniżkę _ - mówi Bordwin. _ Ale teraz [nawet oni] będą mogli w łatwiejszy sposób uzyskać rabat, jeśli tylko o niego poproszą. Nikt nie chce teraz stracić najemcy, gdyż znalezienie kogoś na jego miejsce mogłoby zająć miesiące, a nawet lata _.

_ Dobrą strategią dla firm poszukujących obniżek kosztów wynajmu jest próba wydłużenia umowy _ - mówi Friedman z RCA. Wynajmujący są skłonni obniżyć o 20% cenę wynajmu, jeśli podpiszemy umowę na dwa do pięciu lat. Najemcy powinni od razu pytać o obniżkę, mówi Friedman.

dxe10ox

_ Jeśli wynajem kończy się na przykład za sześć miesięcy, to może się w obecnych czasach równać z bankructwem _ - twierdzi Friedman. _ Najemca może zatem pozwolić sobie na stwierdzenie, że jeśli nie otrzyma obniżki, to wyniesie się z lokalu _.

Najważniejsze jest to, aby w sytuacji gospodarczej, jaką mamy obecnie nie traktować żadnych kosztów jako stałych. Jak przekonuje Friedman, „koszty wynajmu lokalu stały się teraz wydatkami kontrolowanymi”.

Christopher Steiner

dxe10ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxe10ox