Trwa ładowanie...

Jak ugłaskać związkowców

Katowicki Holding Węglowy zwiększył liczbę etatów dla związkowców, którzy nie musieli pracować, finansował prezenty i płacił za zagraniczne wyjazdy.
Share
Jak ugłaskać związkowców
d109pdx

Katowicki Holding Węglowy zwiększył liczbę etatów dla związkowców, którzy nie musieli pracować, finansował prezenty i płacił za zagraniczne wyjazdy. Takie są - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - ustalenia kontrolerów NIK.

KHW ma cztery kopalnie, zatrudnia 19 tys. górników i jest jedną z trzech największych państwowych spółek górniczych w Polsce.

NIK ustaliła, że co roku spółka płaciła na rzecz działających w niej związków zawodowych 6,8 mln zł - na czynsz za wynajęte związkowe pomieszczenia, rachunki za media oraz pensje zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy działaczy. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie - 6,2 tys. zł.

W odrębnym porozumieniu zarząd KHW zwiększył związkom limity działaczy na etatach, którzy nie musieli pracować.

Według NIK w KHW może występować mechanizm "o znamionach korupcjogennych, polegający na umożliwianiu (...) uzyskiwania przez część członków działających w spółce zakładowych organizacji związkowych dodatkowych nienależnych korzyści".

d109pdx

Podziel się opinią

Share
d109pdx
d109pdx