Trwa ładowanie...

Jaki podatek za sprzedaż firmy

Po likwidacji zakładu trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy. Z początkiem roku zmienią się zasady opodatkowania majątku likwidowanego przedsiębiorstwa. Zamiast ryczałtu od hipotetycznego dochodu będzie podatek dochodowy od ceny sprzedaży majątku.

Jaki podatek za sprzedaż firmyŹródło: Jupiterimages
d4a9fvt
d4a9fvt

Wszystko przez nowelizację ustaw podatkowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Zakłada ona m.in. zniesienie art. 24 ust. 3 i art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Określają szczególne zasady ustalania dochodu m.in. przy likwidacji działalności gospodarczej. Dziś dochód do opodatkowania ustalany jest przy zastosowaniu procentowego wskaźnika udziału dochodu w przychodach w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc likwidacji. Jeżeli firma nie miała w tym okresie dochodu – to z roku podatkowego poprzedzającego rok, w którym nastąpiła likwidacja. Opodatkowana jest wartość według cen zakupu na dzień likwidacji: towarów handlowych, materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, niebędących środkami trwałymi. Opodatkowanie jest ryczałtem wynoszącym 10 proc. dochodu.

Wkrótce się to zmieni. Nowe przepisy wymuszą sporządzanie wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika. Dochodem do opodatkowania będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wydatkami na nabycie składników majątku, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Od Nowego Roku dochód ze sprzedaży majątku likwidowanego przedsiębiorstwa opodatkowany będzie albo 19-procentową stawką podatku – dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy, albo według obowiązującej skali podatkowej (tj. 18 proc., 32 proc.).

– Według nowych zasad opodatkowana będzie realna sprzedaż, a nie wartość remanentu. To rozwiązanie jest korzystniejsze od reliktu przeszłości, jakim jest ryczałt likwidacyjny – powiedział „Rz” Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy, partner w firmie MDDP. I dodał: – Każdy przedsiębiorca indywidualnie powinien przekalkulować, co mu się opłaca: likwidować działalność jeszcze w tym roku czy poczekać do następnego. ∑

Grażyna J. Leśniak

d4a9fvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a9fvt