Trwa ładowanie...

Jakie studia gwarantują pracę - raport

W Polsce brakuje inżynierów i informatyków. Jednak studenci kierunków społecznych i ekonomicznych też mogą zdobyć atrakcyjną pracę

Share
Jakie studia gwarantują pracę - raport
d41ixmz

Tylko 4% Polaków twierdzi, że studia humanistyczne gwarantują znalezienie pracy. Ciągle jednak kierunki humanistyczne są najbardziej oblegane.

Studia techniczne o profilu informatycznym, zdaniem większości głosujących, gwarantują pracę. Aż 34% osób wskazało właśnie ten rodzaj studiów jako "pewniaka na rynku pracy". Na drugim miejscu ( 29% głosów) uplasowały się studia techniczne, związane z budownictwem.

Tylko 13% osób stwierdziło, że studia ekonomiczne gwarantują pracę (jeszcze kilka lat temu ten rodzaj studiów był najczęściej wymieniany). Zaś 19% osób wskazało studia medyczne jako re, które zapewniają pracę. Najmniej osób zaznaczyło studia humanistyczne - tylko 4% osób twierdzi, że po tych studiach można znaleźć zatrudnienie.
W naszym sondażu uczestniczyło 16829 osób.
(zobacz wyniki)


Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zamówienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w Polsce za rok będzie brakowało ponad 55 tys. inżynierów, a za 5 lat już ponad 76 tys., pisze "Gazeta Prawna".

d41ixmz

Według Banku Danych o Inżynierach poszukiwani będą inżynierowie mechanicy, elektronicy i elektrotechnicy, informatycy, automatycy, budowlańcy i architekci, specjaliści od zarządzania produkcją, infrastruktury kolejowej. Sondaż TNS OBOP wskazał, że w cenie będą też inżynierowie energetycy oraz specjaliści od ochrony środowiska.

Badania przeprowadziło też Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz firma. Wynika z nich, że wciąż nie maleje zapotrzebowanie na absolwentów kierunków społecznych i ekonomicznych. W działach sprzedaży, marketingu, obsługi klienta, a także Human Resources, firmy chcą zatrudniać osoby po zarządzaniu i ekonomii, psychologii oraz socjologii. Absolwenci ekonomii, informatyki i prawa mogą liczyć na pracę w działach finanse i księgowość. Co ciekawe, w działach obsługi klientów chętnie są zatrudniani absolwenci pedagogiki.

Jakie studia według ciebie gwarantują dziś najlepszą pracę? Jakie studia powinni wybierać obecni absolwenci, by znaleźć atrakcyjne zatrudnienie po ukończeniu nauki?

d41ixmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ixmz
d41ixmz