Trwa ładowanie...
sąd
09-06-2014 07:05

Jasser: by rozwiązać spór poza sądem, trzeba umieć pójść na kompromis

Zdolność zawierania kompromisów i szukania porozumienia to istota pozasądowego rozstrzygania sporów; to bardzo istotne, bez tego ten system nie zadziała - powiedział PAP szef UOKiK Adam Jasser, zapowiadając projekt nowej ustawy w tej sprawie.

Jasser: by rozwiązać spór poza sądem, trzeba umieć pójść na kompromisŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d1x4nqb
d1x4nqb

UOKiK we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowuje założenia projektu ustawy o pozasądowych metodach rozstrzygania sporów (ADR). Dzięki sądom polubownym lub mediacji konsumenci będą mogli łatwiej rozstrzygać konflikty ze sprzedawcami, nie tylko z Polski, ale całej UE.

- Ta inicjatywa wpisuje się w filozofię, która w tej chwili przyświeca nam w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wzmacniania praw konsumenckich - podkreślił Jasser. Przypomniał, że parlament ostatnio zakończył prace nad ustawą o prawach konsumenta, która zdecydowanie wzmacnia pozycję konsumenta na rynku. Kończy też procedowanie nowej ustawy antymonopolowej. - Więc powoli nasz system prawny się pod tym względem poprawia - wskazał.

Jeśli chodzi o nowe prawo, które ma promować pozasądowe rozwiązywanie sporów, szef UOKiK zaznaczył, że kluczowe jest tu "zrozumienie przez przedsiębiorców i konsumentów, że polubowny sposób rozwiązywania sporów często jest szybszy, szybciej dochodzi się do usunięcia niepożądanego zjawiska".

Będzie też tańszy. - Kwestią jest to, skąd będą pochodzić środki i na ile osoby zainteresowane taką formą, mają zagwarantowaną usługę wysokiej jakości. Trudno to zrobić zupełnie bezkosztowo, więc jeżeli chcemy, by usługa mediacyjna miała odpowiednią jakość i była skuteczna, to jakiś minimalny koszt warto ponieść. Chcielibyśmy, aby koszty były bardzo jasno określone i żeby nie przekraczały w większości przypadków 30 złotych. Zatem w porównaniu z potencjalnymi kosztami postępowania sądowego to kwota niewielka - tłumaczył Jasser.

d1x4nqb

Jak dodał, kolejną zaletą nowych rozwiązań będzie to, że konsumenci nie będą musieli pieczołowicie przygotowywać wniosków w postępowaniu polubownym od strony formalnej. - W zasadzie będzie można przyjść i mediatorowi opowiedzieć, z czym ma się problem. Na tej podstawie powstanie protokół, który już może wystarczyć do przeprowadzenia takiego postępowania. To powinno być przede wszystkim przyjazne dla użytkownika. W przypadku sądu tych formalności jest bardzo dużo - opisywał.

System ma się opierać na równolegle istniejących publicznych i prywatnych czy sektorowych instytucjach rozwiązywania sporów. Jak jednak zapewnił Jasser, nowe prawo "z całą pewnością" nie będzie oznaczało prywatyzacji obszaru rozstrzygania konfliktów na linii konsument-sprzedawca. "Konsekwentnie mówimy o tym, że muszą istnieć i prywatne, i publiczne podmioty" - dodał.

- Narzędzia prawne to jedno, ważna jest też mentalność społeczna. Ludzie z tych rozwiązań muszą chcieć korzystać - tak przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Istotą porozumienia pozasądowego jest zdolność do zawierania kompromisów i szukania porozumienia. To bardzo istotne, bez tego ten system nie zadziała - podkreślił Jasser.

Obok przepisów o polubownym rozstrzyganiu sporów z udziałem konsumentów, powstają analogiczne regulacje w odniesieniu do przedsiębiorców. Pracuje nam nimi resort gospodarki. - Przede wszystkim chodzi o to, żeby polubowny system rozwiązywania sporów w przypadku i przedsiębiorców, i konsumentów były ze sobą spójne - zaznaczył szef UOKiK.

d1x4nqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x4nqb