Jesienią poznamy zwycięzcę konkursu na operatora DVB‑T
Prawdopodobnie jesienią zostanie wyłoniony
zwycięzca konkursu na operatora drugiego multipleksu naziemnej
telewizji cyfrowej, tzw. DVB-T - poinformowała
prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.
Dodała, że UKE prowadzi końcowe uzgodnienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT) dot. warunków konkursu na operatora drugiego multipleksu.
_ Przesłaliśmy do Krajowej Rady poprawioną dokumentację dotyczącą zróżnicowania treści programowej, która znajdzie się na multipleksie. KRRiT także przesłała nam swoje propozycje. Trwają końcowe negocjacje _ - powiedziała szefowa UKE.
Urząd jest zdania, iż trzy programy na multipleksie, za które będzie odpowiadał operator, mogłyby należeć do jednego nadawcy.
_ Krajowa Rada chce z kolei zróżnicowania programowego - by programy pochodziły od różnych nadawców _ - powiedziała Streżyńska.
Dodała, że jeśli UKE i KRRiT dojdą do porozumienia ws. drugiego multipleksu, to jeszcze w czerwcu rozpoczną się konsultacje warunków konkursu z zainteresowanymi, które potrwają miesiąc.
_ Gdyby tak się stało, jeszcze w końcu lipca UKE mógłby ogłosić konkurs na operatora drugiego multipleksu _ - powiedziała.
Zaznaczyła, że UKE chce dać oferentom trzy miesiące na zapoznanie się z warunkami konkursu na operatora i złożenie oferty. Wówczas operator drugiego multipleksu zostałby wyłoniony pod koniec października.
Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
W listopadzie 2008 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał się częściowo z wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T. Powodem był brak porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował wtedy, że ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. UKE z kolei chciał, żeby operator decydował o tym, jakie programy znajdą się na multipleksie.
Urząd i KRRiT zawarły jednak kompromis. Zgodnie z nim zorganizowany zostanie konkurs na operatora, który wybierze 3 programy telewizyjne dostępne na multipleksie. Kolejne 3 programy zostaną wybrane w bezpośrednim konkursie dla nadawców. Ostatnie, siódme miejsce na multipleksie, zostanie przeznaczone dla programów regionalnych.
Konkurs na operatora multipleksu zostanie ogłoszony w oparciu o Prawo telekomunikacyjne, a dla nadawców w oparciu o ustawę o radiofonii i telewizji.