Trwa ładowanie...

Jest nowy wykaz leków refundowanych

117 nowych produktów, znalazło się na liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 maja. Wśród nich są m.in. lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przeciwbólowy wykorzystywany w leczeniu nowotworów złośliwych.

Jest nowy wykaz leków refundowanychŹródło: Flickr, fot: epsos
dr8d87t
dr8d87t

Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia w zakresie listy aptecznej wśród nowych produktów jest lek zawierający indakaterol (refundowany we wskazaniu - przewlekła obturacyjna choroba płuc - leczenie podtrzymujące u pacjentów powyżej 18 roku życia), lek zawierający lakozamid - we wskazaniu terapia dodana u chorych powyżej 16 roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej.

Objęty refundacją został także lek złożony zawierający dwie substancje o działaniu przeciwbólowym tramadol i paracetamol - we wskazaniu nowotwory złośliwe (bezpłatnie) oraz w objawowym leczeniu bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu (30 proc. odpłatności), a także lek zawierający posakonazol - zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów po przeszczepieniu szpiku.

Na nowej liście rozszerzono także wskazania do refundacji dla niektórych leków.

dr8d87t

Od 1 maja na liście nie ma 46 produktów dostępnych wcześniej jako refundowane - to skutek wniosków producentów o skrócenie obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięcia terminu obowiązywania wcześniejszych decyzji.

Jeżeli chodzi o zmianę cen, to dla 167 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: - od 64,80 zł do 2 gr, zaś dla 16 produktów - wprowadzono podwyżki od 38 gr do 12,20 zł.

W porównaniu z poprzednią listą refundacyjną od 1 maja, dla 362 produktów nastąpił spadek dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 43,09 zł do 1 gr, zaś dla 375 produktów - wzrost dopłaty dokonywanej przez pacjenta - od 1 gr do 86,56 zł.

W przypadku 712 produktów cena detaliczna brutto spadła - od 68,22 zł do 1 gr, a dla 155 produktów - wzrosła od 9 gr do 15,86 zł.

dr8d87t

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zgodnie z nową listą refundowany od 1 maja jest m.in. lek zawierający posakonazol - we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujących chemioterapię mogącą powodować długotrwałą neutropenię i u których jest duże ryzyko rozwoju inwazyjnych zakażeń grzybiczych.

Ponadto objęty refundacją został nowy lek zawierający pleriksafor - stosowany u dorosłych pacjentów z chłoniakiem lub szpiczakiem mnogim, u których planowane jest wykonanie autologicznego przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych, w przypadku, gdy mobilizacja tych komórek innymi metodami jest niewystarczająca.

Refundacją objęto też kolejny lek zawierający kwas zoledronowy - stosowany w zapobieganiu powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości.

W nowym wykazie zwiększono też dostępność niektórych programów lekowych i chemioterapii poprzez rozszerzenie wskazań dla refundowanych dotychczas leków. Chodzi np. o leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego, szpiczaka mnogiego, chłoniaka Hodgkina.

Dla 4 produktów zawierających 2 substancje czynne stosowane w chemioterapii - kwas zoledronowy oraz imatynib wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: - od 2160,00 zł do 12,96 zł.

Lista refundacyjna aktualizowana jest przez ministra zdrowia co dwa miesiące.

dr8d87t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr8d87t