Jeszcze osiem lat i szerokopasmowy internet w każdym domu

Do 2020 roku w całym kraju dostępny ma być szerokopasmowy internet - mówił szef MAC Michał Boni o celach rządu na spotkaniu z uczestnikami Konwentu Marszałków Województw RP, z którymi omówił współdziałanie administracji rządowej i samorządowej przy cyfryzacji kraju.

Jeszcze osiem lat i szerokopasmowy internet w każdym domu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Minister mówił, że zgodnie z planem do 2020 roku w całym kraju ma być dostępny internet o prędkości powyżej 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych ma mieć dostęp do najszybszego, o prędkości powyżej 100 Mb/s.

Minister poinformował, że koszt budowy całej infrastruktury to ok. 25 mld zł, z czego znaczącą część stanowią środki unijne. Dodał, że inwestycje w tym obszarze powinien także wesprzeć rynek. - Myślę, że jeśli chodzi o środki, to damy sobie radę - powiedział.

Boni ocenił, że Lubuskie jest jednym z liderów w budowaniu sieci szerokopasmowego internetu. Zaznaczył, że nie we wszystkich regionach jest podobnie. Ocenił, że liczba podpisanych umów jest na dobrym poziomie, jednak konieczne jest przyspieszenie samych inwestycji, które hamują często długotrwałe procedury.

- Liczy się realna budowa, realna inwestycja. Powołuję taki zespół zadaniowy wspólnie z ministrem rozwoju regionalnego i przedstawicielami marszałków. Będziemy chcieli zidentyfikować wszystkie bariery i problemy, przyspieszyć tam, gdzie się da różnego rodzaju decyzje - czy to inspekcji budowlanej, czy to zmienić rozporządzenie drogowe, czy to w Komisji Europejskiej, tak żeby od dzisiaj licząc do 1 marca, mogli powiedzieć - wychodzimy z dołków i z realizacją tych projektów, startujemy - powiedział Boni.

Według niego rozwój szerokopasmowego internetu wpłynie na spadek cen za korzystanie z sieci.

- Im więcej będzie podaży, im więcej będzie sieci, gdzieniegdzie mogą być oferty konkurencyjne, tym ta cena będzie mniejsza. Im szybciej będziemy budowali, tym szybciej będzie się zmniejszała cena - mówił Boni.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak zaznaczyła, że rozwój szerokopasmowego internetu jest jednym z priorytetów samorządu, a umowę na budowę w regionie sieci światłowodowej o dł. 1,5 tys. km podpisano dwa lata temu. Dotychczas powstało ok. 500 km.

Minister Boni chwalił Lubuskie i stawiał za przykład, jeśli chodzi o zbliżającą się do końca realizację projektu e-urząd, w który zaangażowane są wszystkie lokalne samorządy regionu. Dzięki niemu poprawi się dostęp do usług administracyjnych świadczonych drogą cyfrową i wymiana informacji między samorządami.

W pierwszym dniu konwentu marszałkowie zajmują się także integracją społeczną, polityką prorodzinną i reformą kształcenia zawodowego. Kolejne tematy to stan i rozwój infrastruktury sportowej oraz opieka nad zabytkami.

Drugi dzień konwentu będzie poświęcony sprawom związanym z publicznym rejestrem ewidencji gruntów i budynków, działalnością Izb Rolniczych, inwestycjami zagranicznymi oraz energetyką. Marszałkowie wysłuchają także informacji na temat programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Po zakończeniu obrad nastąpi uroczyste przekazanie laski marszałkowskiej województwu podlaskiemu, które przez następne pół roku będzie przewodniczyło konwentowi.

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy 16 województw. W posiedzeniach Konwentu oprócz marszałków udział biorą także inni przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci administracji rządowej, jak również przedstawiciele instytucji centralnych.

Podczas obrad analizuje się propozycje zmian w ustawach i innych przepisach, jak również omawia się aktualne problemy samorządów wojewódzkich. Każde spotkanie marszałków kończy się wypracowaniem wspólnych stanowisk przekazywanych urzędom oraz instytucjom centralnym, posłom i senatorom RP.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)