Trwa ładowanie...
pkp
14-11-2018 14:39

Jeszcze więcej nowoczesnych wagonów w PKP Intercity

Pasażerowie pociągów PKP Intercity będą mogli skorzystać z jeszcze większej liczby komfortowych wagonów. Do przewoźnika trafi 245 unowocześnionych pojazdów. PKP Intercity rozszerzyło trzy umowy na modernizację 163 wagonów podpisane w tym roku z PESA Bydgoszcz, zamawiając modernizację kolejnych 82 pojazdów. Wartość całego zamówienia to ponad miliard złotych. Jest ono elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego wartego 7 miliardów złotych.

Jeszcze więcej nowoczesnych wagonów w PKP IntercityŹródło: WP.PL
d4fpq4a
d4fpq4a

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone alfabetem Braillea. Unowocześnione wagony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowością wśród modernizowanych wagonów będą pojazdy COMBI, których będzie łącznie 60. Będą to wielofunkcyjne, przedziałowe wagony o podwyższonym standardzie, z wydzielonymi przedziałami rodzinnymi oraz przedziałem dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku. Wagony wyposażone będą także w miejsca do przewozu rowerów i będzie można też skorzystać w nich z maszyny vendingowej.

Odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

• Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
• Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
• Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście),
• Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/ (Gorzów Wlkp.),
• Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

d4fpq4a

Po skorzystaniu z prawa opcji łączna wartość planowanych inwestycji wynosi prawie 1,03 mld zł brutto i obejmuje 245 wagonów. Zgodnie z zawartymi umowami, producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy od podpisania umów.

Realizowane przez nas inwestycje w ramach wartej 7 mld zł strategii taborowej mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Rozszerzenie tych trzech umów oznacza, że nasi pasażerowie będą mogli skorzystać z aż 245 dodatkowych nowoczesnych i komfortowych wagonów. To ogromna liczba. Wagony będą mogły obsłużyć nawet kilkadziesiąt pociągów w całej Polsce – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Modernizacja wagonów realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowy na realizację tych projektów z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) kolejno w kwietniu 2018 roku i w czerwcu 2018 roku. Pozyskane środki w kwocie 654 mln zł są elementem największego programu inwestycyjnego w historii spółki „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, którego celem jest m.in. zakup i modernizacja taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.

d4fpq4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fpq4a