Kalata chce ustawy o rynku pracy

Minister pracy i polityki socjalnej Anna
Kalata przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec 2007 roku
wyniesie 14,1 proc.

Kalata chce ustawy o rynku pracy
Źródło zdjęć: © WP.PL

14.12.2006 12:17

Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata zapowiedziała, na spotkaniu z dziennikarzami, że w przyszłym roku resort przygotuje ustawę o rynku pracy.

_ Chodzi o większe dopasowanie pracowników do rynku pracy; większe współdziałanie z lokalnymi rynkami pracy, aby nie szkolić w zawodach, na które nie ma zapotrzebowania _ - wyjaśniła. Dodała, że ustawa wprowadzi także motywacyjny system wynagrodzeń dla doradców zawodowych.

_ Pracujemy także nad tym, aby zmienić definicję bezrobotnego na "osobę poszukującą pracy", aby wyodrębnić osoby rejestrujące się w urzędach pracy tylko po to, aby uzyskać ubezpieczenie _ - zaznaczyła.

W pierwszym półroczu przyszłego roku resort planuje też przygotowanie założeń do ustawy o minimum socjalnym, ubezpieczeniu od bezrobocia oraz ustawy o telepracy.

Jako zadanie resortu Kalata wymieniła także określenie zasad polityki społecznej i takie "przeorganizowanie form wsparcia, aby zasiłki docierały do najbardziej potrzebujących, nie powodując dezaktywizacji zawodowej".

Minister Kalata przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec 2007 roku wyniesie 14,1 proc. Jak dodała, są również bardziej optymistyczne prognozy, że bezrobocie spadnie nawet do poziomu 13,6 proc.

Minister pytana o bezrobocie w grudniu tego roku, powiedziała, że powinno utrzymać się ono na poziomie z końca listopada, czyli 14,8 proc., ale możliwy jest także dalszy spadek jego poziomu. Minister wymieniła także dokończenie reformy systemu emerytalnego, jako jedno z głównych zadań resortu na przyszły rok. Kalata podkreśliła, że nie udało się dotychczas opracować założeń do ustawy o emeryturach pomostowych (wcześniej zapowiadała, że będą one gotowe w grudniu). Dodała, że resort chciałby utrzymać obecnie obowiązująca listę zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury, a także aby to świadczenie było na poziomie 90 proc. pełnej emerytury. _ Mamy jednak świadomość ograniczeń budżetu i dlatego tak trudno podjąć decyzje _ - zaznaczyła.

Przypomniała, że w grudniu ministerstwo przedstawiło założenia do ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE)
i trafiły one do konsultacji społecznych. Dodała, że w styczniu zamierza spotkać się z prezesami OFE, którzy krytycznie odnieśli się do propozycji resortu.

Dodała, że rząd przyjął w tym tygodniu projekt ustawy, który daje możliwość wystąpienia z OFE osób, dla których uczestnictwo w nich jest jedyną przeszkodą do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jak wyjaśniła, "wiele osób, które wstępowały do OFE nie było informowanych, że tracą możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę".

Minister poinformowała, że nadal w projekcie przyszłorocznego budżetu brakuje 700 mln zł na realizację przygotowanego przez MPiPS projektu ustawy o corocznej waloryzacji rent i emerytur. Jak podkreśliła, trwają rozmowy na ten temat z minister finansów Zytą Gilowską. Resort pracy chce, aby waloryzacja była naliczana według wskaźnika inflacji, powiększonego o 20 proc. wskaźnika wzrostu płac, zaś minister finansów chce, aby waloryzacja uwzględniała 5 proc. tego wskaźnika.

Źródło artykułu:PAP
ofeanna kalatabezrobocie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)