Kampania nt. przemocy wobec kobiet (komunikat)

...

09.12.2009 | aktual.: 09.12.2009 10:15

09.12. Warszawa - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania informuje:

10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, o godz. 11.00 przed wejściem do stacji Metra Centrum w Warszawie, Minister Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania wraz z Zespołem ds. przeciwdziałania dyskryminacji kobiet i zaproszonymi gośćmi, m.in. Jolantą Fajkowską, Grażyną Torbicką i Katarzyną Żak, rozpocznie Kampanię Białej Wstążki "Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet!" Kampania prowadzona będzie w tym dniu także w innych miastach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Opolu i Toruniu. Dzień wcześniej - 9 grudnia o godzinie 13.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa inicjująca kampanię.

Kampania Białej Wstążki to największa na świecie skierowana do mężczyzn międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie - właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.

W ramach tegorocznej kampanii w Polsce, na ulicach miast będą rozdawane skierowane do mężczyzn ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z przemocą wobec kobiet oraz symboliczne białe wstążki.

Kampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć.

Początek 16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet - 25 listopada, Mię­dzy­na­ro­do­wy Dzień Prze­ciw Prze­mo­cy Wo­bec Ko­biet - u­pa­miętnia za­mor­do­wa­nie dzia­ła­czek na rzecz praw człowieka, sióstr Mi­ra­bal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna za­strze­lił 14 ko­biet i ra­nił 13 in­nych o­sób. Oś­wiad­czył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć stu­diów te­chni­cz­nych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Skala przemocy wobec kobiet jest olbrzymia: jak podaje Centrum Praw Kobiet, dwie na pięć badanych kobiet zostały zgwałcone lub stały się ofiarami innych form przemocy seksualnej. Ponad 90% osób doświadczających przemocy seksualnej to kobiety. Na podstawie badań wiktymizacyjnych przyjmuje się, że w Polsce dochodzi do ujawnienia jedynie około 8% popełnionych przestępstw seksualnych. W ponad 90% przypadków zgwałceń sprawcy pozostają bezkarni. Rośnie również liczba kobiet zabitych na tle przemocy domowej. Zabójstwa na tym tle to około 33% wszystkich zabójstw w Polsce. Dużym problemem jest także przemoc wobec kobiet w miejscu pracy; według danych sekretarza generalnego ONZ z 2006 r., około 40% kobiet doświadcza molestowania seksualnego w miejscu pracy. Podjęcia pilnych działań wymaga także problem handlu ludźmi - nie znamy pełnej skali tego zjawiska, szacuje się, że ofiarami handlu ludźmi staje się rocznie co najmniej kilka tysięcy kobiet związanych z Polską. Przemoc wobec kobiet nie zostanie przezwyciężona bez
edukacji mężczyzn w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz aktywnego włączenia się mężczyzn w walkę z przemocą wobec kobiet.

Tegoroczną Kampanię Białej Wstążki zorganizowała Minister Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania. Partnerami Kampanii są: Europejska Unia Kobiet, Centrum Praw Kobiet, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" oraz La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Dziennikarzy i dziennikarki zainteresowanych udziałem w konferencji prasowej Minister Elżbiety Radziszewskiej, inicjującej Kampanię Białej Wstążki: 9 grudnia b.r. (środa) o godzinie 13.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sala nr 278, prosimy o kontakt. W konferencji udział wezmą m.in. także: Barbara Bielicka - Malinowska, Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet oraz Jolanta Fajkowska. Podczas konferencji przedstawione zostaną cele i idea tegorocznej Kampanii Białej Wstążki "Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet".

Osoba do kontaktu z mediami: Aleksandra Jampolska, aleksandra.jampolska@kprm.gov.pl, tel. (+48) 601 367 142

Więcej informacji: www.rownetraktowanie.kprm.gov.pl

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ rda/

Źródło artykułu:PAP
przemocspołeczeństwokomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)