Trwa ładowanie...

Kapsułki zatapiają proszki do prania

Rynek detergentów spada, choć niecały. Nowe kategorie zwiększają udziały - donosi "Puls Biznesu".

Kapsułki zatapiają proszki do praniaŹródło: Thinkstockphotos
d40jocc
d40jocc

Tłuste lata rynek detergentów ma już za sobą. Jest niemały - rocznie Polacy na te produkty wydają 1,37 mld zł - ale w 2012 r. jego wartość zmniejszyła się wartościowo o 8,5 proc., a ilościowo o 4,5 proc.- wynika z danych firmy badawczej Nielsen.

Firmy sprzedające detergenty tłumaczą spadki zmianami w produktach. Markus Raunig, dyrektor zarządzający działem środków piorących i czystości w firmie Henkel Polska, tłumaczy, że winna jest kompaktyzacja proszków do prania, czyli ich sprzedaż w bardziej skondensowanej formie.

Proszkom do prania, które mają dziś 70-procentowy udział w rynku, wyrasta poważna produktowa konkurencja.
- Sprzedaż proszków kurczy się najbardziej. Spadek dotyczy zarówno wartości, jak i wolumenu. Najszybciej rozwijającym się segmentem są natomiast kapsułki do prania. Wprowadzone na polski rynek w połowie 2012 r. zdobyły wartościowe udziały rynkowe powyżej 8 proc. - podaje Malwina Haggard, specjalistka firmy Nielsen.

Eksperci tłumaczą, że kapsułki są dużo bardziej ekonomiczne niż zwykły proszek. Po pierwsze zajmują mniej miejsca i są lżejsze, po drugie piorą tak samo a są tańsze.

To jednak nie koniec rewolucji na rynku detergentów. Już pojawiły się specyfiki do prania ubrań do uprawiania sportu, głównie dla biegaczy. Coraz popularniejsze są też produkty w płynie, które zastępują i proszki, i kapsułki.

d40jocc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40jocc