Trwa ładowanie...
d4fuw36

KE chce wzmocnić współdziałanie urzędów pracy w krajach UE

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek wzmocnienie współpracy urzędów pracy w krajach UE, aby lepiej walczyć z bezrobociem. Zgodnie z pomysłem KE, wyznaczeni przez państwa eksperci mieliby wymieniać się informacjami i doświadczeniami urzędów pracy
Share
KE chce wzmocnić współdziałanie urzędów pracy w krajach UE
Źródło: PAP/Marcin Bielecki
d4fuw36

Jak wskazał unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor, bezrobocie w Unii Europejskiej jest rekordowe, a jednocześnie jest 1,7 mln wolnych miejsc pracy.

"Ważnym zadaniem publicznych służb zatrudnienia jest pomoc 26 milionom bezrobotnych Europejczyków w znalezieniu pracy. (...) To z pewnością ta dziedzina, w której lepsza koordynacja pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia powinna przynieść korzyści zarówno dla poszukujących pracy, jak dla i pracodawców" - powiedział komisarz.

Polecamy: Praca w sobotę, jakie mam prawa?

d4fuw36

Według niego najnowsza inicjatywa KE ma na celu poprawę wydajności i skuteczności urzędów pracy w krajach UE poprzez wzmocnienie współpracy tych instytucji, porównywanie ich osiągnięć oraz wskazanie najlepszych praktyk. "Instytucje te na pewno mogą się bardzo dużo nauczyć od siebie wzajemnie" - powiedział Andor na konferencji prasowej.

W praktyce pomysł KE przewiduje, że państwa wyznaczałyby po jednym ekspercie wysokiego szczebla i jego zastępcy, którzy będą zasiadać w "radzie sieci publicznych służb zatrudnienia". Już od 1997 roku istnieje podobna grupa ekspertów europejskich publicznych służb zatrudnienia, która jednak ma nieformalny charakter. Jeśli propozycję KE zaakceptują kraje Unii i Parlament Europejski, zostanie ona wdrożona w 2014 roku.

KE podkreśla, że służby zatrudnienia w krajach UE nadal będą też współpracować ze sobą w ramach sieci EURES, czyli europejskich służb zatrudnienia, których zadaniem jest ułatwianie swobodnego przepływu pracowników w Unii. Od przyszłego roku EURES ma zostać przekształcony tak, by koncentrował się przede wszystkim na międzynarodowym pośrednictwie pracy oraz potrzebach pracodawców. (PAP)

Poradnik dla szukających pracy

d4fuw36

Podziel się opinią

Share
d4fuw36
d4fuw36