KE ma nadzieję, że w maju Austria ustąpi w sprawie tajemnicy bankowej
23.04. Bruksela (PAP) - W związku ze zmianą stanowiska Luksemburga, rośnie polityczna presja na Austrię, by ustąpiła w kwestii automatycznej wymiany informacji o stanie kont...
23.04. Bruksela (PAP) - W związku ze zmianą stanowiska Luksemburga, rośnie polityczna presja na Austrię, by ustąpiła w kwestii automatycznej wymiany informacji o stanie kont inwestorów - uważa komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta. Ma on nadzieję na deklarację Austrii w maju.
Ministrowie finansów krajów UE mają omawiać 14 maja sprawy podatkowe, a na 22 maja zaplanowano szczyt unijny poświęcony walce z unikaniem płacenia podatków w UE.
"Wiemy, że w Austrii toczy się teraz wewnętrzna debata. Za wcześnie mówić jakie jest końcowe stanowisko tego kraju. Ta kwestia jest na agendzie spotkania ministrów finansów i Rady Europejskiej w maju, panuje więc atmosfera silnego politycznego nacisku także na Austrię, by ruszyć naprzód, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie oświadczenia Luksemburga, by zmierzać w kierunku automatycznej wymiany informacji (podatkowej)" - powiedział Szemeta we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli.
Podatnicy uciekający przed fiskusem w swych krajach lokują oszczędności m.in. w Szwajcarii. Komisja Europejska chce uaktualnić umowę w sprawie opodatkowania oszczędności między UE a Szwajcarią i czterema innymi krajami oraz wzmocnić mechanizm wymiany informacji podatkowych. Ma to ułatwić zwrot podatku do kraju pochodzenia nieuczciwego inwestora. Austria i Luksemburg blokowały zatwierdzenie mandatu dla KE do negocjowania umowy, ponieważ nie chciały automatycznej wymiany informacji. KE chce też rozszerzyć i przyspieszyć automatyczną wymianę informacji podatkowych w UE.
Szemeta zapewnił, że KE chce ambitnej umowy o wymianie informacji ze Szwajcarią w sprawie dochodów obywateli Unii. Wiąże się to z osłabieniem tajemnicy bankowej. Dodał, że KE jest gotowa do negocjacji, gdy tylko otrzyma upoważnienie od krajów UE.
Niedawno zmianę stanowiska zasygnalizował Luksemburg zapowiadając włączenie się do systemu wymiany informacji obowiązującego w pozostałych krajach UE do 2015 roku.
Z Austrii dochodzą natomiast sprzeczne informacje. Socjaldemokratyczny kanclerz Werner Faymann zasygnalizował gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej. Jednak partner koalicyjny SPOe, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP) jest przeciwna kompromisom i chce zachować tajemnicę bankową przynajmniej dla obywateli Austrii. Przeciwna złagodzeniu tajemnicy bankowej w Austrii jest pochodząca z tej partii minister finansów Maria Fekter.
Komisarz Szemeta ogłosił we wtorek powstanie unijnej grupy współpracy, która zajmie się zjawiskiem unikania płacenia podatków. W jej skład wejdą m.in. eksperci z krajowych organów podatkowych, Parlamentu Europejskiego i organizacji pozarządowych. Grupa ma służyć koordynacji działań i wymianie dobrych praktyk w zakresie podatków.
Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)
jzi/ jo/ ap/ asa/