KE popiera propozycję pożyczki 5 mld euro dla Rumunii
Komisja Europejska formalnie poparła we
wtorek propozycję przyznania Rumunii pomocy finansowej w wysokości
5 mld euro, by wesprzeć ten kraj w walce z kryzysem finansowym.
Ta pożyczka - jak sprecyzowała KE w komunikacie prasowym - jest częścią obiecanego już w marcu pakietu pomocy w wysokości do 20 mld euro od różnych instytucji finansowych, w tym głównie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
_ To wyraz solidarności UE z krajem członkowskim _ - podkreślił komisarz ds. walutowych Joaquin Almunia, zastrzegając, że pomoc jest uwarunkowana wdrożeniem przez władze rumuńskie wszechstronnego programu gospodarczego.
_ To w ostateczności przywróci rumuńskiej gospodarce mocne i trwałe podstawy _ - dodał Almunia.
KE oczekuje, że jej propozycja trafi do aprobaty ministrów finansów państw UE już 5 maja na ich najbliższym posiedzeniu tzw. Rady Ekofin.
Z kwoty 20 mld euro, 12,9 mld euro będzie pochodzić z MFW, 5 mld euro z UE, 1-1,5 mld euro z Banku Światowego, a pozostała część od innych instytucji, w tym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Licząca 22 mln mieszkańców Rumunia jest trzecim w UE krajem, po Węgrzech i Łotwie, który skorzystał z pomocy.
Według źródeł zbliżonych do negocjacji, środki pochodzące od MFW zostaną wykorzystane na uzupełnienie rezerw dewizowych banku centralnego, a pożyczka od UE pozwoli Bukaresztowi pokryć deficyt budżetowy.
Redukcja deficytu budżetowego, który w 2008 roku sięgnął 5,28 proc. PKB, jest jednym z warunków udzielenia pożyczki.
W ciągu kilku miesięcy Rumunia z kraju atrakcyjnego dla zagranicznych inwestorów zmieniła się w jedno z najbardziej dotkniętych kryzysem państw UE.
Inga Czerny