Trwa ładowanie...

KE: Visa Europe obniży prowizje międzybankowe

Komisja Europejska zobowiązała Visa Europe do obniżenia o około połowę prowizji międzybankowych za płatności kartą kredytową. Stawka ta w przypadku transakcji między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma nie przekroczyć 0,3 proc. wartości transakcji.

KE: Visa Europe obniży prowizje międzybankoweŹródło: Visa
d4i9bix
d4i9bix

Opłaty międzybankowe przy transakcjach kartą kredytową są uiszczane przez bank sprzedawcy na rzecz banku, który wydał kartę klientowi. Koszt ten przenoszony jest na sprzedawcę, a ten przenosi go na klienta. Visa Europe ustala takie opłaty w przypadku transakcji między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w przypadku transakcji krajowych na Węgrzech, Islandii, Malcie, Łotwie, w Belgii, Irlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii i Irlandii. Wcześniej Visa Europe sama zadeklarowała obniżenie prowizji na skutek zastrzeżeń KE w sprawie możliwego ograniczania konkurencji z lipca 2012 r. Obniżka prowizji transgranicznych w EOG ma wejść w życie od 1 stycznia 2015.

"Komisja Europejska uczyniła prawnie wiążącymi zobowiązania zaoferowane przez Visa Europe do znaczącego obniżenia wielostronnych prowizji międzybankowych (MIF) dla płatności kartą kredytową do poziomu 0,3 proc. wartości transakcji" - napisała w środowym komunikacie Komisja. Dodała, że taki limit opłat oznacza redukcję MIF o 40 do 60 proc.

- Limit na prowizje międzybankowe dla kart kredytowych Visa Europe i zobowiązania zapewniające ponadgraniczną konkurencję są doskonałą wiadomością dla europejskich konsumentów, ponieważ opłaty uiszczane przez sprzedawców obciążają ich rachunek - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Visa Europe to organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi; stanowi własność instytucji członkowskich - banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 36 krajów Europy - i jest przez nie zarządzana.

d4i9bix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i9bix