Trwa ładowanie...
zadłużenie

KFD wciąż na minusie

Zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego spadło w IV kwartale 2012 r. i wyniosło 41 mld 197,4 mln zł wobec 41 mld 270,6 mln zł w III kwartale ub.r. - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Share
KFD wciąż na minusie
Fot: WP.pl/Katarzyna Izdebska
d3batjj

Zgodnie z polskimi przepisami o finansach publicznych Krajowy Fundusz Drogowy zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest częścią finansów publicznych. W związku z tym dług generowany przez KFD nie jest zaliczany do długu liczonego według metodologii polskiej. KFD należy do sektora tzw. general government, co oznacza, że według definicji unijnej zadłużenie KFD jest zaliczane do długu publicznego.

KFD został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego i istnieje od 1 stycznia 2004 r. Jego zadaniem jest gromadzenie i przeznaczanie środków m.in. na: finansowanie budowy i przebudowy dróg krajowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad; finansowanie potrzeb związanych z gromadzeniem danych o drogach publicznych i sporządzaniem informacji o sieci dróg publicznych, poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fundusz zajmuje się również finansowaniem przygotowania, wdrożenia, budowy i eksploatacji systemu elektronicznego poboru opłat za przejazdy po drogach krajowych.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. w latach 2010 - 2012 środki Funduszu mogły być przeznaczane na finansowanie remontu, odbudowy lub przebudowy zniszczonych lub uszkodzonych na skutek powodzi dróg krajowych.

Z informacji BGK wynika, że Krajowy Fundusz Drogowy stanowi obecnie podstawowe źródło finansowania dróg krajowych w Polsce.

d3batjj

Podziel się opinią

Share
d3batjj
d3batjj