Trwa ładowanie...
d23hlnq

BGK

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Turczyk

BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) jest jedynym bankiem rozwoju w Polsce, który w pełni należy do Skarbu Państwa.

Historia

Bank Gospodarstwa Krajowego BGK został założony w 1924 roku jako wynik fuzji trzech galicyjskich banków. Od samego początku wspierał finansowo rozwój polskiej gospodarki i angażował się w inwestycje II RP, m.in. budowy portu i stoczni w Gdyni. Poza tym w ramach pobudzania koniunktury BGK finansował tworzenie budynków mieszkalnych. Po II wojnie światowej Bank kredytował odbudowę przemysłu i budownictwaze zniszczeń wojennych, a następnie obsługiwał przedwojenne zadłużenia zagraniczne. W 1989 roku wprowadzono nowy statut BGK, który głównym zadaniem określił tworzenie nowych podmiotów gospodarczych finansowanie podejmowanych przez nie inwestycji.

Właściciel

BGK jest bankiem państwowym i wszystkie jego udziały należą do Skarbu Państwa.
*Prezesem BGK *jest obecnie Beata Daszyńska-Muzyczka.

Działalność

BGK zajmuje się rozwojem systemu poręczeń i gwarancji, których celem jest pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Jego podstawowym przeznaczeniem jest działanie na rzecz polskiej gospodarki. W ramach tego:

  • wspiera osoby fizyczne i instytucje w finansowaniu i realizowaniu projektów dotyczacych infrastruktury,
  • realizuje projekty mające poprawić dostęp Polaków do mieszkań,
  • zajmuje się dystrybucją środków unijnych,
  • obsługuje rządowe programy finansowe i przydzielanie celowych funduszy,
  • wspiera wszelkie rzadowe programy samorządów lokalnych i rządowe programy społeczno-gospodarcze.

Bank Gospodarstwa Krajowego BGK w ramach statutowych celów współpracuje także z innymi instytucjami, zajmującymi się wspieraniem rozwoju polskiej gospodarki, np. PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) i KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

Aktualna działalność BGK polega m.in. na wspieraniu projektu Mieszkanie Plus, czyli rządowego programu, skierowanego do osób, które nie mogą się starać o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach.

Liczba placówek

Odziały BGK znajdują się w każdym województwie. Jest 16 głównych wojewódzkich placówek. Centrala ma siedzibę w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 7.

Wartość

Wartość BGK pod koniec 2016 roku wynosiła przeszło 12 miliardów złotych. W tym samym roku BGK wygenerował 349,2 milionów złotych zysków.

d23hlnq

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23hlnq
d23hlnq
d23hlnq
d23hlnq