Trwa ładowanie...
dpi7utk

BGK

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Turczyk

BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) jest jedynym bankiem rozwoju w Polsce, który w pełni należy do Skarbu Państwa.

Historia

Bank Gospodarstwa Krajowego BGK został założony w 1924 roku jako wynik fuzji trzech galicyjskich banków. Od samego początku wspierał finansowo rozwój polskiej gospodarki i angażował się w inwestycje II RP, m.in. budowy portu i stoczni w Gdyni. Poza tym w ramach pobudzania koniunktury BGK finansował tworzenie budynków mieszkalnych. Po II wojnie światowej Bank kredytował odbudowę przemysłu i budownictwaze zniszczeń wojennych, a następnie obsługiwał przedwojenne zadłużenia zagraniczne. W 1989 roku wprowadzono nowy statut BGK, który głównym zadaniem określił tworzenie nowych podmiotów gospodarczych finansowanie podejmowanych przez nie inwestycji.

Właściciel

BGK jest bankiem państwowym i wszystkie jego udziały należą do Skarbu Państwa.
*Prezesem BGK *jest obecnie Beata Daszyńska-Muzyczka.

Działalność

BGK zajmuje się rozwojem systemu poręczeń i gwarancji, których celem jest pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Jego podstawowym przeznaczeniem jest działanie na rzecz polskiej gospodarki. W ramach tego:

  • wspiera osoby fizyczne i instytucje w finansowaniu i realizowaniu projektów dotyczacych infrastruktury,
  • realizuje projekty mające poprawić dostęp Polaków do mieszkań,
  • zajmuje się dystrybucją środków unijnych,
  • obsługuje rządowe programy finansowe i przydzielanie celowych funduszy,
  • wspiera wszelkie rzadowe programy samorządów lokalnych i rządowe programy społeczno-gospodarcze.

Bank Gospodarstwa Krajowego BGK w ramach statutowych celów współpracuje także z innymi instytucjami, zajmującymi się wspieraniem rozwoju polskiej gospodarki, np. PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) i KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

Aktualna działalność BGK polega m.in. na wspieraniu projektu Mieszkanie Plus, czyli rządowego programu, skierowanego do osób, które nie mogą się starać o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach.

Liczba placówek

Odziały BGK znajdują się w każdym województwie. Jest 16 głównych wojewódzkich placówek. Centrala ma siedzibę w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 7.

Wartość

Wartość BGK pod koniec 2016 roku wynosiła przeszło 12 miliardów złotych. W tym samym roku BGK wygenerował 349,2 milionów złotych zysków.

dpi7utk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpi7utk
dpi7utk
dpi7utk
dpi7utk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj