Trwa ładowanie...
d298rh0

KFK dofinansuje nowy fundusz W Investments kwotą 30 mln zł

30.07. Warszawa (PAP) - Krajowy Fundusz Kapitałowy dofinansuje utworzony przez W Investments (dawne Internet Group) fundusz WI EEC Ventures kwotą 30 mln zł, a łączna kapitalizacja...

d298rh0
d298rh0

30.07. Warszawa (PAP) - Krajowy Fundusz Kapitałowy dofinansuje utworzony przez W Investments (dawne Internet Group) fundusz WI EEC Ventures kwotą 30 mln zł, a łączna kapitalizacja funduszu wyniesie 60 mln zł - podała spółka w komunikacie. W Investments spodziewa się, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 25 proc.

"Naszym założeniem jest osiąganie stopy zwrotu (IRR) na poziomie 25 proc., co jest racjonalnym oczekiwaniem przy projektach o tym poziomie ryzyka" - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Wiśniewski, prezes W Investments.

"Analizujemy obecnie kilka projektów i do końca 2013 r. podpiszemy minimum jedną umowę" - dodał.

Zgodnie z zawartą umową KFK oraz WI Czysta Technologia FIZ, zarządzany przez W Investments, zostaną udziałowcami funduszu kapitałowego, działającego w formie spółki komandytowo-akcyjnej - wynika z komunikatu.

d298rh0

Kapitalizacja funduszu, który ma specjalizować się w projektach z obszarów energii, ochrony środowiska, oraz czystych technologii, wyniesie 60 mln zł, z możliwością zwiększenia do 100 mln zł w ciągu dwóch lat. Zgodnie z umową o udzielenie wsparcia Krajowy Fundusz Kapitałowy zainwestuje w przedsięwzięcie 30 mln zł. Zaangażowanie WI Czyste Technologie FIZ wyniesie 29,4 mln zł.

Zgodnie z założeniami funduszu pozyskane środki zostaną zainwestowane do 2015 r., a wyjście z inwestycji nastąpi najpóźniej do 2023 r. Spółka w latach 2013-2015 planuje przeprowadzić 6-8 projektów inwestycyjnych. Wielkość jednego projektu wyniesie ok. 1,5 mln euro.

"Będziemy skupiać się na spółkach i projektach niepublicznych, znajdujących się na etapie wzrostu i ekspansji, poszukujących kapitału na dalszy rozwój. Fundusz może obejmować zarówno mniejszościowe, jak i większościowe pakiety, ważny dla nas jest realny udział w zarządzaniu przedsięwzięciem i wpływ na kierunek jego rozwoju" - powiedział Wiśniewski.

"Będziemy inwestować w spółki zarejestrowane i prowadzące działalność w Polsce. Ograniczenie wielkości jednej inwestycji do 1,5 mln euro wynika z wymogów KFK" - dodał.

d298rh0

Zarząd nad funduszem powierzony zostanie spółce celowej, w której 50 proc. udziałów należeć będzie do W Investments. Pozostałe udziały w firmie zarządzającej należą do EEC Holding, firmy założonej przez Rafała Małeckiego, Michała Rumińskiego i Konrada Sitnika, menedżerów związanych z branżą PE/VC i z doświadczeniem w sektorze EEC (Energy, Environment, Cleantech) i infrastruktury.

"Jeśli fundusz odniesie sukces, będziemy chcieli go rozszerzać i realizować projekty poza Polską" - powiedział prezes.

"Staramy się o utworzenie kolejnego funduszu - inkubatora. Rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie do końca tego roku. Ten fundusz również będzie współfinansowany ze środków publicznych, a kapitał jakim będzie dysponował wyniesie 10 mln zł. W jego ramach spółka będzie inwestować w start-upy" - dodał. (PAP)

mj/ osz/

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0